MODALIS przejmuje włoskiego producenta naczep szynowo-drogowych, nadwozi wymiennych i kontenerów

MODALIS przejmuje włoskiego producenta naczep szynowo-drogowych, nadwozi wymiennych i kontenerów

12 października 2023 | Źródło: Service Presse VOTREDIRCOM
PODZIEL SIĘ

Grupa MODALIS, specjalista w dziedzinie intermodalnych rozwiązań logistycznych, ogłosiła sfinalizowanie przejęcia włoskiego producenta naczep szynowo-drogowych, nadwozi wymiennych i kontenerów. Dzięki przejęciu Grupa zamierza zapewnić solidną gamę innowacyjnych urządzeń europejskim przewoźnikom, spedytorom i operatorom logistycznym decydującym się na zmianę rodzaju transportu i transport niskoemisyjny. Celem jest zapewnienie bardziej ekologicznego, odpowiedzialnego i wydajnego transportu.

 

Fot. Service Presse VOTREDIRCOM

 

Grupa MODALIS, specjalista w zakresie intermodalnych rozwiązań logistycznych (doradztwo, handel kontenerami i nadwoziami wymiennymi, wagonami intermodalnymi oraz ich wynajem, zarządzanie terminalami intermodalnymi, operator transportu kombinowanego, ekspert w zakresie certyfikatów energooszczędnych, produkcji, utrzymania i inżynierii), ogłasza sfinalizowanie przejęcia spółki CCFC (www.ccfccontainers.com) z siedzibą w Lallio (Bergamo – Włochy) i objęcie 100% jej kapitału. Włoska spółka zależna może polegać na stabilności finansowej i płynności Grupy MODALIS, co umożliwi jej rozwój i zaspokojenie potrzeb coraz większego rynku.

CCFC to spółka specjalizująca się w budowie naczep, jednostek transportu intermodalnego (naczepy podnoszone za pomocą zacisków i nadwozia wymienne), podwozi kontenerowych i specjalnych kontenerów ISO, a także niestandardowych konstrukcji modułowych. Zatrudnia ponad 60 osób i przewiduje sprzedaż na poziomie 20 milionów euro w 2023 roku. Dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu CCFC stworzyła wyjątkowe know-how przemysłowe, które gwarantuje solidność i niezawodność, by służyć europejskim graczom transportu intermodalnego przez długi czas. Duża powierzchnia zakładu, 3 hektary budynków na 8 hektarach terenu, gwarantuje wysoką wydajność produkcji i magazynowania oraz pozwala na dalsze inwestycje w moce produkcyjne.

Zarządzanie operacyjne CCFC powierzono panu Enrico Rossiemu, z wykształcenia inżynierowi i byłemu dyrektorowi generalnemu FALCI S.r.l. działającej w sektorze stali walcowanej, a wcześniej dyrektorowi sprzedaży COBRA CONTAINERS S.p.A. Odpowiada on za tak ambitne zadania jak wzmocnienie zespołu zarządzającego, poprawa wydajności przemysłowej i współpraca przy wielu innowacyjnych projektach Grupy MODALIS. Zmianom w zarządzie firmy towarzyszy nowa identyfikacja wizualna, ilustrująca determinację Grupy w oferowaniu solidnej gamy innowacyjnych urządzeń firmom decydującym się na zmianę rodzaju transportu, dekarbonizację transportu i oszczędność energii.

 

Fot. Service Presse VOTREDIRCOM

 

Firmy przyglądają się uważnie, w jaki sposób mogą natychmiast zmniejszyć swój wpływ na środowisko, uwzględniając w swojej analizie niedobór kierowców ciężarówek w Europie. W rzeczywistości jedna tona towarów transportowanych koleją (która jest w dużej mierze zelektryfikowana) zużywa 6 razy mniej energii, emituje 8 razy mniej szkodliwych cząstek i 9 razy mniej dwutlenku węgla (CO2) niż transport tej samej tony drogą lądową. Kolej odpowiada za zaledwie 0,4% emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE (w porównaniu z 25% dla całego transportu w UE), nie wspominając o innych negatywnych aspektach (wypadki, zatory, hałas itp.).

Integracja CCFC z Grupą MODALIS wpisuje się w dynamikę innowacyjności. Zaangażowane środki pozwolą na realizację szeregu innowacyjnych projektów (w szczególności nadwozia wymiennego z automatyczną maską do transportu luzem, zwanego przez zespoły „butterfly”, nadwozia wymiennego otwieranego na bok i modułowego nadwozia wymiennego do przewozu szpul), a także kontynuację prac optymalizacyjnych nad nadwoziami wymiennymi z przesuwanymi kurtynami i naczepami, które można podnosić za pomocą zacisków, powszechnie znanych jako P400 w odniesieniu do ich wielkości, by jeszcze lepiej służyć europejskim przewoźnikom i logistykom. 

W tym celu Grupa MODALIS uruchomiła ogromny program inwestycyjny o wartości kilku milionów euro w zakładzie w Lallio, by poprawić jakość, podwoić produkcję i zaoferować innowacyjny sprzęt, przy czym cele produkcyjne wynoszą 1000 nadwozi wymiennych i 1000 naczep rocznie do 2025 roku.

Dzięki temu przejęciu obie firmy, które działają w różnych ogniwach łańcucha wartości transportu kombinowanego, potwierdzają wspólną wizję, podzielaną przez wszystkich pracowników, polegającą na dążeniu do bardziej ekologicznego, odpowiedzialnego i wydajnego transportu, w szczególności poprzez ciągłe doskonalenie.

 

Fot. Service Presse VOTREDIRCOM

 

O Grupie MODALIS

Grupa MODALIS to grupa rodzinna założona w 2002 r. przez Bernarda Meï, obecnego prezesa, która buduje innowacyjny ekosystem poświęcony wdrażaniu zmiany rodzaju transportu i oszczędności energii. Grupa, znana od dawna ze swojej wiedzy technicznej w zakresie sprzętu do transportu intermodalnego, rozszerzyła swoją działalność, oferując zintegrowane rozwiązania dla logistyków i spedytorów przemysłowych, aby przekonać ich do „konteneryzacji” logistyki i włączenia ogniwa intermodalnego zapewniającego oszczędność energii i niską emisję dwutlenku węgla. Innowacje i rozwój stanowią siłę napędową Grupy, której misją jest przyspieszenie dekarbonizacji transportu towarów.

W związku ze strategicznym planem inwestycyjnym o wartości 120 milionów euro spółka MODALIS została wyróżniona w 2022 r. przez Les Echos jako „Czempion wzrostu” w latach 2017-2020. Spółka zarządza flotą ponad 4000 TEU, a do 2024 r. będzie dysponować flotą 1000 wagonów, w tym najszybszym intermodalnym wagonem transportowym na rynku europejskim, co stanowi poważną innowację w kontekście dekarbonizacji transportu. Grupa zatrudnia sto trzydzieści osób i spodziewa się, że w tym roku osiągnie sprzedaż na poziomie 60 milionów euro.