Nowy przystanek w Łagiewnikach ułatwia podróże koleją na Lubelszczyźnie

Nowy przystanek w Łagiewnikach ułatwia podróże koleją na Lubelszczyźnie

15 listopada 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy podlubelskich Łagiewnik na linii Łuków - Lublin Północny zyskali dodatkowy dostęp do kolei. Nowy przystanek jest uzupełnieniem regionalnego transportu kolejowego do pracy i szkół. Inwestycja o wartości prawie 3 mln zł netto finansowana z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

 

Nowy przystanek w Łagiewnikach ułatwia podróże koleją na Lubelszczyźnie
Fot. PKP PLK

Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskali wygodne połączenie z nowego przystanku w Łagiewnikach pomiędzy Ciecierzynem a Rudnikiem na linii Łuków - Lublin Północny (lk30).

Nowy przystanek powstał obok przejazdu kolejowo-drogowego w Łagiewnikach na skrzyżowaniu z drogą lokalną prowadzącą do miejskiej plaży nad rzeką Ciemięgą. Zapewniony jest dostęp dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Są zabudowane wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Dojście do peronu jest od strony przejazdu. W rejonie przystanku są zamontowane stojaki rowerowe.

Oprócz przystanku w Łagiewnikach, w oparciu o fundusze z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały perony na stacji Kraśnik (na trasie między Lublinem Głównym a Stalową Wolą lk68) i przystankach Zamość Starówka oraz Zamość Wschód (na odcinku Zawada - Hrubieszów lk 72).

 

Fot. PKP PLK 

 

– Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zapewnia ułatwienia w dostępie do kolei w całym kraju, także na Lubelszczyźnie. Nowy przystanek w Łagiewnikach pozwoli mieszkańcom na sprawne podróże do szkół i pracy – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ułatwiają dostęp do kolei również w mniejszych miejscowościach. Dzięki budowie nowego przystanku w Łagiewnikach będzie można korzystać z pociągów w codziennych i okazjonalnych przejazdach w kierunku Łukowa i Lublina – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program Przystankowy w województwie lubelskim

W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Są to przystanki w Chełmie, Grabowie Szlacheckim, Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Szczebrzeszynie, Długim Kącie, Zamościu, Jaskach, Aleksandrowie, Łagiewnikach, Żurawnicy, Leopoldowie, Sarnowie, Bystrzycy koło Lublina, Kraśniku, Wólce Niedzieliskiej, Chotyłowie oraz w Zaklikowie. Podróżni korzystają już z efektów Programu w następujących lokalizacjach: Leopoldów i Sarnów (lk26), Chotyłów (lk2), Wólka Niedzieliska, Niedzieliska Kolonia, Szczebrzeszyn Miasto i Długi Kąt (lk69), Kraśnik (lk68), Bystrzyca koło Lublina (lk30).