Koalicja rządzącą w Niemczech planuje polsko-niemiecki bilet młodzieżowy w 2024 roku

Koalicja rządzącą w Niemczech planuje polsko-niemiecki bilet młodzieżowy w 2024 roku

18 listopada 2023 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Koalicja sygnalizacji świetlnej (w Niemczech termin ten oznacza koalicję rządową złożoną z socjaldemokratycznej SPD, Zielonych oraz liberalnej FDP, trzech partii, z których każda ma przyporządkowany kolor) przeznaczyła 5,8 mln euro na wprowadzenie polsko-niemieckiego młodzieżowego biletu kolejowego w 2024 roku.

 

Fot. Kurier Kolejowy

 

Jak donosi portal bahnblogstelle powołujący się na informację pochodzącą z kręgów negocjacyjnych opublikowaną przez piątkowe wydanie Redaktionsnetzwerk Deutschland, projekt został zatwierdzony na posiedzeniu komisji budżetowej.

Projekt ma na celu wzmocnienie stosunków sąsiedzkich, "w szczególności tani bilet na korzystanie z transportu kolejowego" ma być oferowany młodym ludziom jednorazowo, zgodnie z odpowiednim zapisem rezolucji frakcji sygnalizacji świetlnej. Bilet jest związany z 35. rocznicą upadku żelaznej kurtyny. Podobna oferta jest również dostępna w tym roku dla młodych ludzi w Niemczech i Francji. Koalicja chce to wykorzystać.

"Potrzebujemy tak samo dobrych i intensywnych stosunków z Polską, jak z Francją", powiedziała RND Paula Piechotta (Zieloni), polityk budżetowy odpowiedzialna za budżet transportowy. "Dlatego logiczne jest, że teraz uruchamiamy polsko-niemiecki bilet młodzieżowy po francusko-niemieckim". Wymiana i spójność między Europą Wschodnią i Zachodnią jest niezwykle ważna, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, "aby dosłownie doświadczyć osobistych spotkań", powiedziała polityk Zielonych.

Udostępniony zostanie określony kontyngent biletów, na który zainteresowane strony będą mogły się zarejestrować. Następnie do wyboru zostanie wykorzystana procedura loterii. Zgodnie z tekstem rezolucji, nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie bilet będzie ważny.