VR wygrywa nowy kontrakt na obsługę pociągów w Szwecji

VR wygrywa nowy kontrakt na obsługę pociągów w Szwecji

18 listopada 2023 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

VR Sverige zostało wybrane na nowego operatora pociągów X-trafik w regionie Gävleborg od czerwca 2025 roku. Umowa będzie obowiązywać przez 11 lat i jest warta około 900 milionów koron szwedzkich (około 78,5 mln euro). VR rozszerzył swoją działalność w Szwecji wraz z przejęciem latem 2022 r. zgodnie ze swoją strategią rozwoju i aktywnie uczestniczy w regionalnych przetargach na transport publiczny.

 

VR wygrywa nowy kontrakt na obsługę pociągów w Szwecji
Fot. VR Sverige

 

Pociągi X-trafik kursują w regionie Gävleborg w środkowej Szwecji z Gävle do Ljusdal i Sundsvall. Kontrakt będzie obsługiwany przez dziewięć dwu- i trzywagonowych pociągów Regina. Usługa jest obecnie obsługiwana przez Vy Tåg AB.

Jest to drugi kontrakt na obsługę pociągów, który VR Sverige wygrało od czasu przejęcia VR. Pierwszy kontrakt dotyczył usług kolejowych w obszarze Bergslagen (Tåg i Bergslagen).

"Nowa umowa jeszcze bardziej umacnia naszą pozycję w regionie. Kontrakt umożliwia nam współpracę z naszym operatorem Tåg i Bergslagen, na przykład w zakresie konserwacji. Z niecierpliwością czekamy na powitanie naszych nowych kolegów w VR" - mówi Johan Oscarsson, dyrektor ds. transportu miejskiego VR w Szwecji.

Wybór może zostać zakwestionowany w ciągu dziesięciu dni od jego publikacji. Jeśli wybór nie zostanie zakwestionowany, umowa zostanie podpisana.

VR szuka wzrostu dzięki ruchowi kontraktowemu w Szwecji

VR rozszerzył swoją działalność w Szwecji, przejmując Arriva Sverige AB. Firma działa pod nazwą VR Sverige AB od 1 lipca 2022 roku. VR aktywnie uczestniczy w przetargach na regionalny transport publiczny zarówno w Finlandii, jak i Szwecji. Przejęcie sprawi, że VR Group stanie się jednym z największych operatorów transportu publicznego w krajach skandynawskich. VR działa na szwedzkim rynku transportu intermodalnego i jest trzecim co do wielkości operatorem kolejowym i czwartym co do wielkości operatorem autobusowym w Szwecji.

VR obsługuje Pågatågen w południowej Szwecji w imieniu Skånetrafiken. VR obsługuje również usługi autobusowe Skånetrafiken w Helsingborgu i Kristianstad. We wschodnim Götaland VR obsługuje Östgötapendeln w imieniu Östgötatrafiken. W rejonie Sztokholmu VR obsługuje autobusy, tramwaje i pociągi lokalne w imieniu SL.

Zatrudniając około 3 000 pracowników, posiadając 520 autobusów, 180 pociągów i 70 tramwajów, VR w Szwecji oferuje nowoczesne, przyjazne dla środowiska rozwiązania transportowe z bezpieczeństwem zawsze na pierwszym miejscu.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koalicja rządzącą w Niemczech planuje polsko-niemiecki bilet młodzieżowy w 2024 roku Koalicja rządzącą w Niemczech planuje polsko-niemiecki bilet młodzieżowy w 2024 roku
Następny artykuł Trwają testy nowych pociągów Siemens Mobilty dla londyńskiej Piccadilly Line Trwają testy nowych pociągów Siemens Mobilty dla londyńskiej Piccadilly Line