Wielka parada zabytkowych autobusów i tramwajów MPK Łódź. Darmowa atrakcja dla łodzian!

Wielka parada zabytkowych autobusów i tramwajów MPK Łódź. Darmowa atrakcja dla łodzian!

28 listopada 2023 | Źródło: MPK Łódź
PODZIEL SIĘ

Zabytkowe tramwaje i autobusy MPK Łódź wyjadą na ulice z okazji 125 lat komunikacji miejskiej w Łodzi. Tego nie możecie przegapić!

 

 

Fot. MPK Łódź

 

Październikowa parada autobusów z okazji 75 lat komunikacji autobusowej cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wiele osób pytało, kiedy na łódzkich ulicach będzie można podziwiać zabytkowe tramwaje. Właśnie nadeszła odpowiednia okazja – zbliża się 125. rocznica uruchomienia w Łodzi elektrycznej komunikacji tramwajowej! Pierwsze tramwaje elektryczne wyjechały na łódzkie ulice 23 grudnia 1898 r. Łódź była pierwszym miastem w Królestwie Polskim, w którym uruchomiono ten rodzaj transportu. Z tej okazji w niedzielę, 3 grudnia, odbędzie się Wielka Parada Tramwajów i Autobusów.

W paradzie weźmie udział kilkanaście tramwajów, zarówno zabytkowych (m.in. Herbrand, Lilpop i Sanok), jak i tych najnowszych (Moderus Gamma). Pojawi się też kilka zabytkowych autobusów (m.in. Ogórek i Ikarus). Są to pojazdy należące do MPK Łódź, Klubu Miłośników Starych Tramwajów oraz kolekcjonerów prywatnych.

 

Fot. MPK Łódź 

 

Program Wielkiej Parady Tramwajów i Autobusów

Biorące udział w paradzie pojazdy zostaną podstawione na al. Rodziny Poznańskich przy dworcu Łódź Fabryczna już o godz. 9:00. Przejazd przez miasto rozpocznie się o godz. 10:00.

Tramwaje pojadą trasą:  Dw. ŁÓDŹ FABRYCZNA, al. Rodziny Poznańskich, ul. Kilińskiego, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, al. Bandurskiego, ul. Karolewska, ul. Bratysławska, al. Wyszyńskiego – RETKINIA (możliwość przejścia pomiędzy pojazdami, fotostop) – al. Wyszyńskiego, ul. Bratysławska, ul. Karolewska, al. Bandurskiego, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, ul. Rokicińska – WIDZEW AUGUSTÓW (możliwość przejścia pomiędzy pojazdami, fotostop) – ul. Rokicińska, al. Piłsudskiego, ul. Kopcińskiego, ul. Narutowicza, ul. Kilińskiego, ul. Składowa, al. Rodziny Poznańskich – Dw. ŁÓDŹ FABRYCZNA 

Autobusy pojadą minimalnie inną trasą, lecz na krańcówkach pojawią się w tym samym czasie, co tramwaje.

Do pojazdów będzie można wsiąść na:

  • dworcu Łódź Fabryczna,
  • krańcówce na Retkini,
  • oraz na krańcówce Widzew Augustów.

Zakończenie przejazdu planowane jest na godz. 13:00 na dworcu Łódź Fabryczna, czyli w punkcie startu. Pojazdy pozostaną tam jeszcze przez godzinę.

W trakcie postojów pasażerowie będą mogli dokładnie obejrzeć wszystkie wozy oraz zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcia.

Udział w imprezie jest bezpłatny!