CAF dostarcza pociągi ekspresowe na Filipiny

CAF dostarcza pociągi ekspresowe na Filipiny

06 grudnia 2023 | Źródło: CAF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Firma Mitsubishi Corporation zdecydowała się zlecić firmie CAF zaprojektowanie i dostawę 7 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EMU) w ramach kontraktu udzielonego im przez Departament Transportu (DOTr) rządu Filipin. Projekt obejmuje wyprodukowanie siedmiu wyżej wymienionych pociągów ekspresowych, z których każdy składa się z ośmiu wagonów wraz z częściami zapasowymi.

 

Fot. CAF

 

Kontrakt jest jednym z pakietów makroprojektu dla projektu North-South Commuter Railway, który połączy międzynarodowe lotnisko Clark (na północny zachód od Manili), które służy jako jeden z głównych krajowych węzłów dla lotów międzynarodowych z prowincją Laguna (południowa część Luzon). Projekt jest wart 150 mln euro i jest finansowany przez Japońską Agencję Współpracy Międzynarodowej (JICA).

DOTr jest główną instytucją rządową odpowiedzialną za systemy i usługi transportowe kraju, a także odpowiada za zarządzanie wszystkimi projektami infrastrukturalnymi (drogi, linie kolejowe, porty, lotniska itp. ). Jego głównym celem jest stymulowanie wzrostu gospodarczego i poprawa konkurencyjności kraju poprzez planowanie i rozwój nowoczesnych i wydajnych systemów transportowych.

Nowa linia, która będzie zarządzana przez Departament Transportu we współpracy z Philippine National Railways (PNR), stanowi część krajowej inicjatywy mającej na celu poprawę transportu w okolicach stolicy Filipin (w tym przypadku trasy na lotnisko), zmniejszenie ruchu drogowego i zapobieganie dużym korkom w obszarze metropolitalnym, co stanowi część polityki rządu Filipin na rzecz osiągnięcia bardziej zrównoważonego transportu.

W ostatnich latach Grupa CAF nawiązała ścisłą współpracę strategiczną z Mitsubishi Corporation, podejmując wiele niezwykle udanych projektów kolejowych. Do najważniejszych należą dostawy taboru kolejowego dla linii 1 systemu tranzytowego Manila Light Rail Transit System, również na Filipinach, automatyczne urządzenia dla metra w Stambule oraz budowa systemu transportowego w australijskim mieście Canberra.

Konsoliduje to również działalność CAF na rynku filipińskim, który ma duży potencjał w regionie Azji i Pacyfiku. Jest to region strategiczny dla przyszłości firmy, zarówno ze względu na trwający roczny wzrost PKB, który przekracza poziom europejski, jak i duże projekty infrastrukturalne, które Filipiny zamierzają rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat.