Kolej bliżej mieszkańców Małopolski

Kolej bliżej mieszkańców Małopolski

08 grudnia 2023
PODZIEL SIĘ

Dodatkowe przystanki - Nowy Sącz Dąbrówka, Nowy Sącz Gorzków i Dąbrówka Jezioro Mucharskie, udostępnione zostaną podróżnym od grudniowego rozkładu jazdy pociągów. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ponad 33 mln zł netto, zrealizowanych w ramach Rządowego Programu Przystankowego. Nowe obiekty zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców i ułatwią podróże koleją.

 

Fot. PKP PLK

 

W niedzielę 10 grudnia br., podróżni zyskają dwa dodatkowe punkty zatrzymywania się pociągów w Nowym Sączu – w dzielnicach Dąbrówka i Gorzków, na trasie kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów oraz w Dąbrówce, na linii nr 97 Skawina – Sucha Beskidzka.

– Rządowy Program Przystankowy przyczynia się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego w każdym regionie Polski. Coraz więcej mieszkańców uzyskuje lepszy dostęp do wygodnego, ekologicznego transportu kolejowego. Z nowych przystanków, ułatwiających podróże pociągiem cieszą się także Małopolanie – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Budowa nowych przystanków sprzyja efektywniejszemu wykorzystaniu kolei. Lepsza dostępność komunikacyjna, większe możliwości i warunki podróżowania pociągiem oraz korzyści dla środowiska - to istotne atuty inwestycji, realizowanych m.in. przy wsparciu Rządowego Programu Przystankowego – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przystanki Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków - zwiększą dostępność, m.in. do miejsc uzdrowiskowych i atrakcji turystycznych na południu Polski, np. do miejscowości: Rytro, Żegiestów, Piwniczna, Muszyna, Krynica. Perony, wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie, a także oświetlenie zapewnią komfort obsługi podróżnych. Z myślą o osobach z ograniczonymi możliwościami poruszania się, wybudowano pochylnie i ścieżki naprowadzające. Na przystanku Nowy Sącz Gorzków, w przyszłym roku zaplanowano także oddanie do użytkowania przejścia pod torami. To bezkolizyjne rozwiązanie będzie istotnym ułatwieniem w komunikacji dla pasażerów pociągów.

Dąbrówka Jezioro Mucharskie – to kolejny punkt, stanowiący miejsce wsiadania pasażerów do pociągu w gminie Stryszów. Podobnie jak inne obiekty obsługi podróżnych, przystanek ten również jest w standardzie, zapewniającym wygodę i dostęp do kolei wszystkim osobom, w tym z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Peron zlokalizowano w bliskiej odległości Jeziora Mucharskiego oraz w okolicy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka. Dzięki inwestycji PLK SA z Rządowego Programu Przystankowego, mieszkańcy zyskają większe możliwości komunikacji, m.in. w codziennych wyjazdach do Skawiny, Krakowa, Suchej Beskidzkiej i Zakopanego, a także w celach turystycznych.

Budowę dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów w Nowym Sączu i w Dąbrówce zrealizowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

W Małopolsce, w Rządowym Programie - zaplanowano w sumie budowę 9 nowych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku. Oprócz budowy nowych obiektów, inwestycja PLK SA w województwie małopolskim, obejmuje także modernizację 13 istniejących stacji i przystanków: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Muszyna Zdrój, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów.