Nie ryzykuj, w sytuacji kryzysowej wyłam rogatkę! PLK SA przypominają o bezpieczeństwie

Nie ryzykuj, w sytuacji kryzysowej wyłam rogatkę! PLK SA przypominają o bezpieczeństwie

21 grudnia 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują o rozsądek i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Nie narażaj życia i zdrowia, przestrzegaj przepisów, a w kryzysowej sytuacji nie ryzykuj – wyłam rogatkę. W Łodzi Ambasadorzy Bezpieczeństwa pokazali, co zrobić, gdy samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami.

 

Fot. PKP PLK

Kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami – to realne zagrożenie życia i zdrowia.

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów należy jak najszybciej opuścić pojazd, zabierając ze sobą wszystkich pasażerów, wyjść poza rogatki i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK.

Postępowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – sposób wyłamania rogatki – Ambasadorzy Bezpieczeństwa zaprezentowali w Łodzi w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd”.

Najważniejsza zasada to aby nie wjeżdżać na przejazd przy migających, czerwonych światłach! Załączona sygnalizacja oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, gdyż do przejazdu zbliża się pociąg. Utknięcie między rogatkami to za każdym razem igranie z życiem. Pamiętajmy aby po wyłamaniu rogatki za każdym razem skorzystać z Żółtej Naklejki PLK i poinformować służby kolejowe mogły jak najszybciej naprawić rogatkę.

#ŻółtaNaklejkaPLK – umieszona na każdym przejeździe w Polsce zarządzanym przez PLK – to dodatkowe oznakowanie, znajdujące się po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Każdą Żółta Naklejka zawiera: indywidualny numer przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112, z którego należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, i numer techniczny, przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek na przejeździe.

Z Żółtej Naklejki należy skorzystać m.in., gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Do tej pory odebrano już 32 876 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 978 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 2164 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

Na terenie województwa łódzkiego jest ok. 580 przejazdów i przejść w poziomie torów. Każdy obiekt jest odpowiednio zabezpieczony zgodnie z przepisami i – przy właściwym zachowaniu oraz zachowaniu szczególnej ostrożności – gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów. Kolejarze przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja zabrania wjazdu na przejazd, gdyż zbliżający się pociąg może wjechać na przejazd nawet za 30 sekund. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.

Znak „STOP” oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu.

Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędu to m.in. ignorowanie czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.

„Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, które może ocalić życie i zdrowie. W ramach kampanii zwiększające świadomość użytkowników dróg m.in. przypominane są zasady bezpieczeństwa, prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz spotkania w przedszkolach i szkołach. Więcej o kampanii "Bezpieczny przejazd".

Więcej informacji na temat kampanii społecznej