Nowe tramwaje Stadlera dla miasta Jena

Nowe tramwaje Stadlera dla miasta Jena

15 stycznia 2024 | Źródło: Jenear Lichtbqhn
PODZIEL SIĘ

Firma transportowa poinformowała na swojej stronie internetowej, że Ministerstwo Infrastruktury Turyngii obiecało już dotację na zakup kolejnych dziewięciu pojazdów, ale ostateczne zamówienie nie zostało jeszcze złożone. Oczekuje się, że dotacja europejska pokryje około połowy kosztów

Fot. Jenear Lichtbahn

 

"Miasto Jena, które charakteryzuje się szczególnymi cechami geograficznymi, takimi jak położenie dolin i wzgórz, a także rzeka, zależy od dobrze rozwiniętego transportu publicznego, zwłaszcza tramwajów, aby zapewnić mobilność wszystkim mieszkańcom miasta i regionu" - podało miasto w komunikacie prasowym. Tramwaje w Jenie przewożą 35 000 pasażerów dziennie.

 

Fot. Jenear Lichtbahn

 

Nowe tramwaje, jeśli opcja zostanie zrealizowana, całkowicie zastąpią starszy typ GT6M. Opcja pozwala na zamówienie łącznie 19 tramwajów. Stadler dostarcza dwa typy tramwajów do drugiego co do wielkości miasta w Turyngii. Większy z nich ma 42 metry długości i może pomieścić 234 pasażerów, w tym 75 na miejscach siedzących.

 

Źródło: Jenear Lichtbahn 

 

Krótszy mierzy 32 metry i przewozi 174 pasażerów, z czego 46 na miejscach siedzących. Pojazdy są w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane i posiadają miejsca na wózki inwalidzkie lub wózki dziecięce. Stadler obiecuje, że każde miejsce siedzące będzie miało widok na system informacyjny. Dłuższy tramwaj jest sześciodrzwiowy, a krótszy pięciodrzwiowy. Nowe zamówienie, jeśli dojdzie do skutku, będzie dotyczyło krótszych tramwajów.

 

Fot. Jenear Lichtbahn