PESA dostarczy 62 elektryczne zespoły trakcyjne dla Kolei Rumuńskich. Umowa podpisana!

PESA dostarczy 62 elektryczne zespoły trakcyjne dla Kolei Rumuńskich. Umowa podpisana!

30 stycznia 2024 | Źródło: Pesa Bydgoszcz SA / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Podpisana dzisiaj w Bukareszcie umowa to drugi już kontrakt zawarty pomiędzy PESA a ARF, czyli rumuńską Agencją Reformy Kolei. W uroczystości podpisania uczestniczyli Minister Transportu i Infrastruktury Rumunii Sorin-Mihai Grindeanu i Ambasador RP w Bukareszcie Paweł Soloch.

 

Fot. PESA Bydgoszcz S.A.

 

Podpisana umowa zakłada dostawę 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla trzech regionów: Bukareszt, Iasi i Cluj.

- „Nasze tramwaje wożą mieszkańców Cluj, Iasi i Craiova. Teraz dzięki nowoczesnym komfortowym pociągom połączymy mieszkańców tych miast, umożliwiając im podróże w ruchu międzymiastowym i regionalnym. Jesteśmy dumni, że nasze pojazdy przyczynią się do rozwoju rumuńskiego transportu kolejowego. Pesa jest obecna w Rumunii od lat i chcemy tą obecność zwiększać – stąd plany powołania PESA Rumunia i współpraca z lokalnymi partnerami przy tworzeniu centrów serwisowych w Rumunii.”  - powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Pesa.

-„Podpisany dzisiaj kontakt na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych Pesa, oraz umowy zawarte wcześniej zapewnią pasażerom Kolei Rumuńskich komfortowe i bezpieczne warunki podróży. Teraz pozostaje nam czekać na dostawy pierwszy pojazdów.” - podkreślił Sorin-Mihai Grindeanu, Minister Transportu i Infrastruktury Rumunii.

 

Fot. PESA Bydgoszcz

 

- „Jestem przekonany, że dzięki tej umowie zapewnimy doskonałe możliwości przewozowe na dziesięciu regionalnych liniach. Oznacza to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne, ale przede wszystkim korzyści społeczne – podnosimy poziom mobilności naszych mieszkańców, a da się to osiągnąć jedynie poprzez zwiększenie liczby pojazdów i ich wysoką jakość.” - dodał Stefan Adrian Roseanu, Prezes ARF.

Pojazdy Regio, które PESA wyprodukuje dla Kolei Rumuńskich to 3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne zbudowane na osobnych wózkach, rozwijające prędkość do 160 km/h, z 224 miejscami siedzącymi, przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, zasilane z sieci trakcyjnej AC 25kV i wyposażone w rumuński system bezpieczeństwa PZB 90 oraz najnowszy ETCS.

W grudniu PESA podpisała z ARF kontrakt na dostawę 20 /+9 w opcji/ pojazdów klasy Inter – Regio. W ramach obydwu umów bydgoski producent będzie również przez 15 lat świadczyć dla ARF usługi utrzymania pojazdów i w tym celu PESA wraz z państwowymi Kolejami CFR Calatori utworzy lokalne centra serwisowe. W tym zakresie PESA podpisała już z Państwowymi spółkami CFR Calatori i CFR SA wstępne porozumienia.

 

Fot. PESA Bydgoszcz

 

- „Chcemy konsekwentnie zwiększać naszą obecność w Rumunii. Wkrótce otworzymy nasze biuro w Bukareszcie, rozpoczynamy też proces przygotowań do uruchomienia centrów serwisowych. Chcemy je tworzyć w oparciu o współpracę z lokalnymi partnerami – przed nami więc sporo pracy” - dodała Hanna Wiśniewska Sirbu, przedstawiciel PESA w Rumunii. 

Do tej pory PESA dostarczała w latach 2012 – 2023 na rynek rumuński tramwaje. W sumie jeździ ich już 37, w Cluj, Iasi i Craiova. Spółka w ramach strategii Pesa 2030+ konsekwentnie rozwija swoją obecność na rynkach zagranicznych.  W tej chwili produkuje tramwaje dla Tallina i pojazdy dla CD i Regio Jet w Czechach oraz kolei w Ghanie, a eksport w ostatnich latach to ponad połowa produkcji PESA.