SBB zamawia pięć kolejnych pociągów Giruno od Stadlera

SBB zamawia pięć kolejnych pociągów Giruno od Stadlera

14 lutego 2024 | Źródło: Stadler Rail / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

SBB zamawia od Stadlera pięć dodatkowych pociągów dużych prędkości Giruno na potrzeby planowanego rozszerzenia międzynarodowych połączeń do Włoch. Podobnie jak 29 pociągów Giruno z pierwszej serii, te również zostaną wyprodukowane w całości w zakładzie produkcyjnym w Bussnang w Szwajcarii. Giruno, SMILE firmy Stadler, jest pierwszym szybkim pociągiem w Europie, który został zaprojektowany i zbudowany całkowicie bez barier i jest w pełni zgodny z ustawą o dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

 

SBB zamawia pięć kolejnych pociągów Giruno od Stadlera
Fot. Stadler Rail

 

Popyt na podróże pociągami między Szwajcarią a Włochami stale rośnie w ostatnich latach. Ten sukces zachęca partnerów Trenitalia i SBB do współpracy, aby uczynić ofertę międzynarodową jeszcze bardziej atrakcyjną i dalej ją rozszerzać, szczególnie na linii Gotthard.

W związku z planowanym rozszerzeniem swoich usług, SBB zamówiło pięć kolejnych pociągów Giruno od Stadlera, które zostaną wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym w Bussnang do końca 2025 roku. Te pięć pojazdów jest częścią prawa opcji, które SBB ogłosiło w przetargu na Giruno.

Eksploatowane 29 Giruno zostało zamówionych w 2014 roku i dostarczonych do 2021 roku. Pojazdy kursują obecnie między Bazyleą/Zurychem a Lugano/Mediolanem i dalej do Genui, Bolonii i Wenecji. Siedem dodatkowych pociągów Giruno zostało zamówionych w 2022 roku. Oczekuje się, że pierwsze pojazdy zostaną dostarczone w tym roku i od 2026 r. będą kursować między Szwajcarią a Niemcami przez Bazyleę. Zobacz komunikat medialny z dnia 15/06/2022.

"Giruno reprezentuje innowacyjną siłę Stadlera i jest wynikiem naszej długotrwałej i udanej współpracy z SBB. Chcielibyśmy podziękować SBB za zaufanie i cieszymy się na kontynuację tego partnerstwa" - mówi Ansgar Brockmeyer, wiceprezes wykonawczy ds. marketingu i sprzedaży w firmie Stadler.

Giruno, szybki pociąg SMILE firmy Stadler, to jedenastowagonowy elektryczny zespół trakcyjny o długości 202 metrów i prędkości maksymalnej 250 kilometrów na godzinę. W trybie podwójnej trakcji oferuje imponującą liczbę 810 miejsc siedzących.

Z innowacyjnym niskopodłogowym wejściem dla różnych wysokości peronów w czterech krajach i wzorowym wdrożeniem standardu równości osób niepełnosprawnych, Giruno oferuje wysoki poziom dostępności i charakteryzuje się wyjątkowym komfortem podróży. Dzięki swoim funkcjom, takim jak doskonały zasięg telefonii komórkowej, Wi-Fi, gniazdka elektryczne przy każdym siedzeniu, duże półki na bagaż i nowoczesne oświetlenie LED, Giruno oferuje niezrównane wrażenia z podróży.