Strajk kolei we Francji grozi konsekwencjami dla transportu do Niemiec

Strajk kolei we Francji grozi konsekwencjami dla transportu do Niemiec

14 lutego 2024 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Istnieje groźba strajku kolejowego we Francji w ten weekend, co może również wpłynąć na transport do Niemiec.

 

Strajk kolei we Francji grozi konsekwencjami dla transportu do Niemiec
Fot. SNCF

Związkowiec Fabien Villedieu z Sud-Rail powiedział RTL we wtorek, że biorąc pod uwagę wyniki spotkania z zarządem grupy kolejowej SNCF w poniedziałek wieczorem, nie widzi możliwości zapobieżenia konfliktowi. Oferty były bardzo dalekie od żądań.

Według doniesień francuskich mediów, oprócz Sud-Rail, związek zawodowy CGT podtrzymał również ogłoszenie o strajku konduktorów na weekend. W dużej części Francji weekend przypada na początek lub środek ferii zimowych.

Konduktorzy domagają się podwyżek płac. Strajkowi mogłaby zapobiec miesięczna podwyżka płac brutto w wysokości od 150 do 200 euro, ale nie tego chce kierownictwo firmy, powiedział związkowiec Villedieu w telewizji BFMTV. Szef SNCF Jean-Pierre Farandou odpowiedział w RTL, że pensje zostały już znacznie podniesione w ostatnich latach. Zapowiedział również premie i stopnie dla wszystkich pracowników kolei, z których skorzystają również konduktorzy.

SNCF nie ogłosiło jeszcze, ile pociągów będzie kursować w weekend. Szef SNCF Farandou powiedział, że odpowiedzi zostaną udzielone we wtorek wieczorem lub w środę. Jednym z jego priorytetów jest zapewnienie kursowania pociągów do wszystkich miast. Tymczasem Deutsche Bahn ogłosiło już, że kilka pociągów TGV między Paryżem a Frankfurtem, Monachium i Stuttgartem zostanie odwołanych w piątek.