Mercitalia Intermodal wyposaży 180 dodatkowych wagonów w czujniki diagnostyczne w 2024 r.

Mercitalia Intermodal wyposaży 180 dodatkowych wagonów w czujniki diagnostyczne w 2024 r.

16 lutego 2024 | Źródło: www.ferrovie.info / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dzięki projektowi Smart Train firmy Mercitalia Intermodal, w 2024 r. kolejne 180 wagonów zostanie wyposażonych przez PJM w czujniki i nowoczesne technologie komunikacyjne, które zbierają miliony danych podczas jazdy pociągu.

Fot.

Centrum Logistyczne FS Group kontynuuje plan wdrożenia floty "inteligentnych" wagonów towarowych, które codziennie poruszają się po włoskiej i europejskiej sieci kolejowej. Informacje, które pomagają w monitorowaniu w czasie rzeczywistym wielu parametrów pociągu i są wykorzystywane do konserwacji predykcyjnej, poprawiając wydajność i bezpieczeństwo.

Firma Klaster Logistyczny opracowała i rozwinęła rozwiązania pokładowe zainstalowane w swoich wagonach, które dzięki systemom komunikacji bezprzewodowej mogą komunikować się z personelem pociągu i przytorowym, umożliwiając w ten sposób automatyzację różnych procesów i optymalizację operacji związanych z pociągiem.

 

 

Dzięki systemowi WagonTracker firmy PJM, austriackiej firmy specjalizującej się w zdigitalizowanym i zautomatyzowanym kolejowym transporcie towarowym, większa łączność jest zapewniona dzięki systemom, które przesyłają dane w czasie rzeczywistym, takie jak przebyte kilometry, geolokalizacja pojazdów i umożliwiają na przykład monitorowanie układu hamulcowego, siodła kotwiczącego przyczepę do wagonu oraz stanu ładunków.

Projekt Smart Train umożliwia skrócenie czasu dostawy dzięki zautomatyzowanym procesom, umożliwiając logikę konserwacji predykcyjnej i modele konserwacji oparte na rzeczywistym stanie pojazdów. Zmniejsza to koszty, a jednocześnie zwiększa cykl życia wagonów, wydajność i bezpieczeństwo kolejowego transportu towarowego, co w konsekwencji prowadzi do oszczędności kosztów ekonomicznych i większej ochrony środowiska. Konkretne korzyści, które sprawiają, że poziom zrównoważonego rozwoju kolejowego transportu towarowego jest jeszcze wyraźniejszy.

Mercitalia Intermodal rozpoczęła modernizację swojej floty w 2017 r. i obecnie ponad jedna trzecia jej wagonów towarowych jest "inteligentna". Włoski operator intermodalny jest liderem w zakresie możliwości cyfrowego monitorowania i zautomatyzowanych procesów, systematycznie wdrażając transformację floty.

Centrum logistyczne stale angażuje się w przyjmowanie najnowocześniejszych technologii w celu znacznego zmniejszenia wpływu operacji logistycznych na środowisko, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiej jakości usług. Plan przemysłowy Grupy FS obejmuje inwestycje poświęcone cyfryzacji, również dzięki innowacyjnym projektom, takim jak Smart Train, zgodnie z programami badawczymi Unii Europejskiej, które zapowiadają cyfrową rewolucję w europejskim kolejowym transporcie towarowym "Inteligentny pociąg jest jednym z projektów, które pozwolą Mercitalia Logistics stać się europejskim graczem logistycznym" - powiedziała Maria Antonietta Zocco, dyrektor techniczny Mercitalia Intermodal. 

Dzięki wykorzystaniu wagonów towarowych możemy oferować naszym klientom bezpieczniejsze, szybsze i bardziej wydajne usługi. Nasz inteligentny wagon umożliwia automatyzację procesów kolejowych oraz predykcyjną i bieżącą konserwację. Ciągłe monitorowanie dynamiki jazdy, stanu krytycznych komponentów, zużycia i innych czynników może prowadzić do znacznych oszczędności w zakresie wydajności, konserwacji i bezpieczeństwa kolei, co jest dla nas kluczowym wymogiem".

Dla Güntera Petschniga, CEO PJ Monitoring GmbH, jedno jest pewne: "Wysoce innowacyjne firmy, takie jak Mercitalia Intermodal, napędzają rozwój i wnoszą bardzo ważny wkład w transport kolejowy i społeczeństwo.

Nowoczesny, cyfrowy transport kolejowy jest kluczem do osiągnięcia ważnych celów klimatycznych UE. Odchudzone i zautomatyzowane procesy, takie jak testy hamulców, sprawiają, że transport jest konkurencyjny, szybszy i bezpieczniejszy, a więcej towarów przewozi się koleją, która jest przyjaznym dla środowiska środkiem transportu.