Przeładowana „stonoga” na drodze S17. Kolosalna kara dla kierowcy i przewoźnika

Przeładowana „stonoga” na drodze S17. Kolosalna kara dla kierowcy i przewoźnika

23 lutego 2024 | Źródło: www.lublin112.pl/ Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Aż 74 tony ważył zespół pojazdów przewożący dwa, 20-stopowe kontenery z Gdańska do Lublina. Nie było to jedyne przewinienie kierowcy i przewoźnika, gdyż kierujący dopuścił się 16 naruszeń czasu pracy. Kara finansowa robi wrażenie.

 

Fot. Lublin112.pl

Wczoraj na drodze ekspresowej S17 w okolicach Jastkowa, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie, zatrzymali do kontroli wieloosiowy zestaw ciężarowy przewożący dwa 20-stopowe kontenery.

Pojazd należący do przewoźnika z województwa mazowieckiego transportował ładunek z Gdańska do Lublina. Po zważeniu okazało się, że pojazd zamiast 40 ton ważył aż 74 tony. Pomimo, że zespół pojazdów wyposażony był w 8 osi, okazało się to niewystarczające, gdyż dwie osie były także przeciążone. Zaznaczyć należy, że pojazdy o masie rzeczywistej powyżej 60 ton wymagają pilotowania, o co również przewoźnik nie zadbał.

Dodatkowo stwierdzono 16 naruszeń z czasu pracy kierowcy. Suma kar dla kierowcy, przewoźnika i zarządzającego wyniosła rekordowe 51 600 złotych.

Tak poważne naruszenia będą także skutkowały wszczęciem postępowania zmierzającego do cofnięcia uprawnień licencyjnych, gdyż przewóz ładunków z tak poważnymi naruszeniami jest przejawem nieuczciwej konkurencji wobec innych, prawidłowo działających przewoźników.