Koszalińska Kolej Wąskotorowa otrzymała 125 tyś zł na poprawę infrastruktury

Koszalińska Kolej Wąskotorowa otrzymała 125 tyś zł na poprawę infrastruktury

01 marca 2024 | Źródło: Koszalińska Kolej Wąskotorowa
PODZIEL SIĘ

W dniu wczorajszym Rada Miasta Koszalina zadecydowała o przeznaczeniu kwoty 125 tys. zł na naprawy infrastruktury Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej!

 

Fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

 

Z jednej strony - niezmiernie cieszy nas fakt, że fundusze zostały wygospodarowane, z drugiej - trzeba pamiętać, że zadysponowane środki to zaledwie niecała połowa NIEZBĘDNEJ kwoty. 

Przekazane środki pozwolą na zamówienie części materiałów torowych, dzięki czemu będziemy mogli przygotować się do przeprowadzenia napraw.

UM Koszalin deklaruje, że brakujące środki zostaną zabezpieczone do kwietnia. Jeżeli ta obietnica zostanie dotrzymana, majówka na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej odbędzie się zgodnie z rozkładem jazdy. Podkreślić należy, że jeżeli UM Koszalin nie wywiąże się ze złożonej obietnicy, to naprawy wykonane w ramach środków, które zostały zabezpieczone wczoraj, nie będą wystarczające aby ruch kolejowy mógł zostać utrzymany. 

Niezwykle ważną kwestią jest aby wreszcie UM Koszalin wypracował model utrzymania infrastruktury Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Przeglądy roczne najdokładniej wskazują, które punkty na linii kolejowej wymagają najpilniejszej naprawy. Dlatego bardzo ważnym jest zapewnienie systematycznego finansowania napraw torów aby uniknąć sytuacji, jak obecna - kiedy drugi rok z rzędu realna jest groźba wstrzymania ruchu kolejowego. 

Oczywiście, cieszymy się i mamy ogromną nadzieję na realizację zapowiadanego projektu rewitalizacji naszej kolei. Jednakże zapowiadana rewitalizacja może rozpocząć się najwcześniej za klika lat - a do tego czasu niezbędnym jest zapewnienie funkcjonowania naszego 125-letniego zabytku.