RegioJet uruchamia pierwszą linię bezpośrednio na terytorium Ukrainy, będzie ona kursować do Čop

RegioJet uruchamia pierwszą linię bezpośrednio na terytorium Ukrainy, będzie ona kursować do Čop

16 marca 2024 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Przewoźnik RegioJet w Čop korzysta z tego samego rozstawu. Oryginalna linia „ukraińska” Praga-Przemyśl biegnie tylko po polskiej stronie granicy.

 

RegioJet uruchamia pierwszą linię bezpośrednio na terytorium Ukrainy, będzie ona kursować do Čop
Fot. RegioJet

 

RegioJet ogłosił nową międzynarodową trasę kolejową. Będzie to nowe bezpośrednie połączenie Pragi z ukraińskim miastem Čop na Zakarpaciu. Linia ruszy od środy 27 marca, sprzedaż biletów już ruszyła. Przygotowania do nowego połączenia ogłosiły już w listopadzie ubiegłego roku ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycja, które na tej trasie będą współpracować z RegioJet. Oprócz linii Praga-Przemyśl, kolejną alternatywą dla podróży bez przesiadki nocnym pociągiem do granicy z Ukrainą będzie nowe połączenie Praga-Koszyce-Čop. W Čop będzie gwarantowany transfer na inne połączenia ukraińskiego przewoźnika państwowego.

Według RegioJet największą zaletą połączenia jest łatwe przekraczanie granicy Słowacji i Ukrainy, kiedy nie trzeba, jak w przypadku autobusów, czekać w kolejkach na granicy. „To pierwsze w pełni komercyjne połączenie między Unią Europejską a Ukrainą” – powiedziała rzeczniczka spółki Alexandra Janoušek Kostřicová. Zalety tego samego rozstawu RegioJet skorzysta z faktu, że ze Słowacji do Čop nadal będzie można podróżować torami o rozstawie 1435 mm. „Za nasze pieniądze inwestujemy w ich infrastrukturę na stacji w Čop. To prezent dla narodu ukraińskiego” – powiedział już w zeszłym roku właściciel RegioJet Radim Jančura. Według niego spółka chciałaby w przyszłości przedłużyć połączenie do Mukaczewa bez konieczności przesiadki.

Pierwsze połączenie zostanie uruchomione na trasie Praga (21:38) – Koszyce (6:38) – Čop (9:35 naszego czasu lub 10:35 czasu ukraińskiego) w środę, 27 marca. W odwrotnym kierunku pierwszy pociąg odjedzie z Čop (17:35 czasu ukraińskiego, czyli 16:35 naszego czasu) przez Koszyce (20:14) do Pragi (5:57) w czwartek 28 marca. Pociąg będzie kursował codziennie. Na początku skład będzie 3 wagonowy. Na sprzedaż są bilety na wagony sypialne. Jednocześnie na każdej trasie będzie kursował jeden wagon osobowy klasy Standard. Ceny biletów wahają się od 459 CZK (18,9 euro) za miejsce siedzące lub od 740 CZK (30,9 euro) za łóżko. W 2023 roku RegioJet przewiózł na trasie Praga-Przemyślel ponad 230 000 pasażerów. Zdaniem przewoźnika jest to wzrost o 60 proc. w stosunku do roku 2022. Połączenia osiągnęły średnie obłożenie na poziomie 85 procent.