"Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny"- kolejne innowacyjne zajęcia praktyczne wrocławskich uczniów

"Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny"- kolejne innowacyjne zajęcia praktyczne wrocławskich uczniów

25 marca 2024 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniu 12.03.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia praktyczne dla młodzieży z klasy II i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, w ramach realizowanych w tej szkole (o czym pisał już Kurier Kolejowy) Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". Tym razem na grupie odstawczej "B" stacji postojowej PKP Intercity we Wrocławiu Głównym, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procesem przygotowania do odjazdu pociągu pasażerskiego, konkretnie pociągu nr 6502/3 relacji Wrocław Główny - Gdynia Główna . 

Uczniowie z klasy II technikum na nastawni wykonawczej Spółki "PKP Intercity" S.A.

 

Uczniowie z klasy II i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego, mogli zobaczyć, jak wykonuje się szczegółową próbę hamulca z uwzględnieniem przeprowadzenia szczelności składu pociągu, a także zasadę działania hamulca szynowego oraz urządzenia "RAPID". Czynności związane z próbą hamulca dokonywał rewident taboru oraz starszy rewident taboru Pan Krzysztof Makuch, który wyjaśniał procedurę wykonywania próby hamulca oraz odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez młodzież. Natomiast mistrz Pan Dominik Miśko szczegółowo omówił budowę oraz zasilanie układu sterowniczego w wagonach w składzie pociągu.

W dalszej części zajęć uczniowie mogli zapoznać się z pracą nastawni we Wrocławiu należącej do PKP Intercity. Na zakończenie tego ciekawego dnia zajęć praktycznych, uczniowie zapoznali się z budową wagonów pasażerskich oraz budową zestawu kołowego z uwzględnieniem elementów tocznych, a także wad, usterek, które mogą wystąpić na zestawach kołowych obręczowych oraz na zestawach kołowych bezobręczowych tzw. monoblokach w Wagonowni PKP Intercity. 

Zajęcia świetnie przygotowane i przeprowadzone przez pracowników PKP Intercity cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzież wykazała się zaangażowaniem, dużą wiedzą i aktywnością.

 

Uczniowie przy składzie pociągu na tle
pojazdu trakcyjnego,
lokomotywy EU160-026 "Griffin"
Pod nadzorem starszego rewidenta taboru
pana Krzysztofa Makuch,
uczeń z klasy II technikum Aleksander Cisło
sprawdza działanie urządzenia RAPID
(zwiększony stopień hamowania)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O komentarz do współpracy w zakresie praktycznej nauki zawodu z Zespołem Szkół Logistycznych we Wrocławiu, Kurier Kolejowy poprosił Panią Marzenę Orzoł, eksperta ds. współpracy ze szkolnictwem ponadpodstawowym w PKP Intercity.

- Bardzo cieszymy się, że od kilku już lat w Zespole Szkół Logistycznych we Wrocławiu wspólnie z Zakładem Zachodnim jest realizowana innowacja pedagogiczna pn. „Bezpieczna podróż, bezpieczny podróżny”. W tym roku, dzięki realizacji zajęć praktycznych w ramach innowacji uczniowie nie tylko mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowania pociągu pasażerskiego, ale również zobaczyć w jaki sposób wykonuje się szczegółową próbę hamulca, poznać zasady działania hamulca szynowego oraz urządzeń RAPID. Dodatkowo uczniowie poznali również min. budowę oraz zasilanie układu sterowniczego w wagonach w składzie pociągu oraz budowę wagonów pasażerskich. Cieszymy się, że innowacja pedagogiczna w szkole cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród uczniów i przynosi korzyści dla ucznia , nauczyciela oraz szkoły. - mówi Marzena Orzoł.

Spółka „PKP Intercity” wspiera młodych ludzi w budowaniu kariery zawodowej od podstaw poprzez naukę zawodu zapewniającego zatrudnienie. Aktywnie promuje wśród młodzieży zawody kolejowe i nawiązując do historii oraz tradycji odbudowuje etos kolejarza, jednocześnie zachęcając młodzież do pracy w spółce. Dlatego tak ważne są dla nas również działania innowacyjne, czyli nowatorstwo oparte na inwencji twórczej oraz kreatywności, gdzie autor innowacji odpowiada za merytoryczną wartość pomysłu, w naszym przypadku w uzgodnieniu z Zakładem. Chcielibyśmy, aby działania innowacyjne realizowane na podstawie programu  objęły w przyszłości również inne Zakłady.- dodaje ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem ponadpodstawowym w PKP Intercity.

 

Nauczyciel, pan Roland Potoczny
omawia elementy wagonu znajdujące
się w podwoziu wagonu pasażerskiego
Oczekiwanie młodzieży, rewidenta taboru
kolejowego  oraz mistrza na lokomotywę
do składu pociągu.

 

 

 

 

autorzy zdjęć:  Roland Potoczny, Jakub Miros, Stanisław Habowski
 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Rozpoczyna się projektowanie nowej linii kolejowej z Krakowa do Myślenic Rozpoczyna się projektowanie nowej linii kolejowej z Krakowa do Myślenic
Następny artykuł FLIRT H2 firmy Stadler, pociąg napędzany wodorem zdobył nowy tytuł rekordzisty Guinnessa FLIRT H2 firmy Stadler, pociąg napędzany wodorem zdobył nowy tytuł rekordzisty Guinnessa