FLIRT H2 firmy Stadler, pociąg napędzany wodorem zdobył nowy tytuł rekordzisty Guinnessa

FLIRT H2 firmy Stadler, pociąg napędzany wodorem zdobył nowy tytuł rekordzisty Guinnessa

25 marca 2024 | Źródło: Stadler Rail
PODZIEL SIĘ

Stadler z dumą ogłasza, że FLIRT H2 został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za najdłuższy dystans 1741,7 mil (2803 kilometrów) osiągnięty przez pilotażowy elektryczny zespół trakcyjny z wodorowymi ogniwami paliwowymi bez tankowania lub ładowania. Osiągnięcie to podkreśla innowacyjność i wiodącą pozycję technologiczną Stadlera w dziedzinie zrównoważonego transportu kolejowego. Innowacyjność zawsze była jednym z głównych czynników przyczyniających się do sukcesu firmy, a wpis do bazy danych Guinness World Records stanowi kolejną ekscytującą atrakcję, która dowodzi możliwości FLIRT H2 i jego pionierskiej technologii. 

 

Fot. Stadler Rail

 

Stadler miał zaszczyt po raz pierwszy zaprezentować publicznie FLIRT H2 na targach InnoTrans 2022 w Berlinie. Opracowano znaczną liczbę szczegółowych rozwiązań w celu zintegrowania ogniw paliwowych i systemów magazynowania wodoru z nowoczesną linią pociągów podmiejskich FLIRT. Od tego czasu rozwiązania te zostały dokładnie przetestowane, najpierw w Szwajcarii, a ostatnio na dedykowanym pierścieniu testowym w Kolorado w Stanach Zjednoczonych. 

Blisko ukończenia testów firma chciała udowodnić niezawodność i możliwości tego innowacyjnego pociągu. W tym celu podjęto próbę ustanowienia nowego rekordu zasięgu pociągu wodorowego bez tankowania lub ładowania, pod ścisłym nadzorem zespołu oceniającego Rekordy Guinnessa. 

Dr Ansgar Brockmeyer, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w firmie Stadler, powiedział: "Ten rekord świata ustanawia idealny zakres osiągów naszej wodorowej wersji najlepiej sprzedającego się elektrycznego zespołu trakcyjnego FLIRT - FLIRT H2. Jest to ogromne osiągnięcie całego naszego zespołu i jesteśmy bardzo dumni z kolejnego rekordu". 

Martin Ritter, CEO Stadler US Inc. powiedział: "Stadler konsekwentnie koncentruje się na przyszłości transportu kolejowego z alternatywnymi systemami napędowymi poprzez ciągły rozwój innowacyjnych technologii. Wykorzystując wodór jako czyste źródło energii, aktywnie przyczyniamy się do ochrony środowiska i kształtowania zrównoważonych i bezemisyjnych podróży jutra". 

Podróż po rekord świata rozpoczęła się wieczorem 20 marca 2024 r., kiedy to pociąg wyruszył na swoje pierwsze okrążenia po torze testowym. Zespół inżynierów z firm Stadler i ENSCO kontynuował prowadzenie pojazdu na zmianę przez całą noc i następny dzień, kończąc udaną próbę o godzinie 17:23 czasu środkowoeuropejskiego (MST), 22 marca 2024 r. (o godzinie 12:23 czasu środkowoeuropejskiego, 23 marca 2024 r.). W sumie pociąg przejechał 1741,7 mil (2803 km) przez ponad 46 godzin na jednym tankowaniu. 

Tym samym FLIRT H2 firmy Stadler oficjalnie dzierży rekord świata w najdłuższym dystansie pokonanym przez pociąg pasażerski napędzany wodorem bez tankowania lub ładowania. Próba bicia rekordu odbyła się w centrum testowym ENSCO w Pueblo w stanie Kolorado, gdzie pojazd przeszedł procedurę testów typu. Prowadzono szczegółową dokumentację przed, w trakcie i po próbie bicia rekordu świata, aby zapewnić precyzyjne i przejrzyste dowody.

FLIRT H2 dla San Bernardino County Transportation Authority (SBCTA) jest drugim pociągiem Stadlera z napędem alternatywnym, który zdobył tytuł Guinness World Records. W grudniu 2021 roku FLIRT Akku, zasilany bateryjnie model FLIRT, ustanowił rekord świata w najdłuższej podróży z bateryjnym zespołem trakcyjnym w trybie czysto bateryjnym, pokonując 224 kilometry w Niemczech. 

Zrównoważony transport publiczny cieszy się dużym międzynarodowym zainteresowaniem. Pociąg wodorowy FLIRT H2 firmy Stadler został dobrze przyjęty na rynku. Oprócz niedawnego zamówienia kolejnych wodorowych FLIRT dla Kalifornii, Stadler jest pierwszym producentem pociągów na świecie, który produkuje wąskotorowe pociągi wodorowe. W Europie włoscy operatorzy kolejowi Ferrovie della Calabria (FdC) i ARST wykupili już opcje, co oznacza, że Stadler jest obecnie zakontraktowany na dostawę łącznie 15 pojazdów napędzanych wodorem we Włoszech. 

 

Fot. Stadler Rail

 

O FLIRT H2 

Alternatywne rozwiązania napędowe firmy Stadler sprawiają, że podróże koleją są bardziej przyjazne dla środowiska, nawet w miejscach, w których wcześniej nie było alternatywy dla oleju napędowego. Stadler opracowuje pojazdy szynowe napędzane wodorem, aby umożliwić bezemisyjną eksploatację na trasach bez sieci trakcyjnej. 

Pierwszy pojazd FLIRT H2 firmy Stadler został zaprojektowany i zbudowany dla SBCTA i składa się z dwóch napędzanych elektrycznie wagonów końcowych oraz umieszczonego pośrodku zespołu napędowego. Zasilacz zawiera ogniwa paliwowe i zbiorniki wodoru. Ogniwa paliwowe przekształcają wodór w energię elektryczną. Energia elektryczna jest przesyłana do konwertera trakcyjnego. Następnie akumulator zasila napęd pojazdu mocą wymaganą w danym momencie. Konfiguracja ta pozwala również na odzyskiwanie energii hamowania z powrotem do akumulatora. Dlatego akumulator przechowuje zarówno energię hamowania, jak i energię z ogniw wodorowych. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu napędowemu firmy Stadler, FLIRT H2 może pracować przez cały dzień bez konieczności tankowania. Pociąg oferuje miejsca siedzące dla 108 pasażerów i dodatkowe miejsca stojące. Maksymalna prędkość wynosi 130 km/h (79 mph). Ponadto pociąg został zaprojektowany do pracy w wysokich temperaturach otoczenia do 120 stopni Fahrenheita (49 stopni Celsjusza). 

W 2023 r. Caltrans, zarząd transportu stanu Kalifornia, zamówił cztery FLIRT H2 i zrealizował opcję na kolejne sześć FLIRT H2 na początku 2024 roku. Pociągi te będą miały większą pojemność pasażerską niż te dla SBCTA i będą składały się z czterech wagonów i zasilacza w wagonie środkowym. 

Dzięki przełomowym osiągnięciom w Stanach Zjednoczonych i udanej sprzedaży pojazdów szynowych z napędem akumulatorowym lub wodorowym w Niemczech, Włoszech, Austrii i na Litwie, Stadler po raz kolejny podkreśla swoją wiodącą pozycję na świecie w dziedzinie alternatywnych rozwiązań napędowych dla transportu kolejowego.

O firmie Stadler. 

Stadler buduje pociągi od 80 lat. Dostawca rozwiązań z zakresu mobilności w budowie pojazdów szynowych, usług i sygnalizacji ma swoją siedzibę w Bussnang we wschodniej Szwajcarii. Zatrudnia około 14 000 pracowników w różnych lokalizacjach produkcyjnych i inżynieryjnych, a także w ponad 80 lokalizacjach serwisowych. Firma jest świadoma swojej społecznej odpowiedzialności za zrównoważoną mobilność i dlatego stawia na innowacyjne, zrównoważone i trwałe produkty wysokiej jakości. Asortyment produktów w dziedzinie kolei głównych i transportu miejskiego obejmuje pociągi dużych prędkości, pociągi międzymiastowe, pociągi regionalne i podmiejskie, metro, tramwaje i tramwaje. Stadler produkuje również lokomotywy liniowe, lokomotywy manewrowe i wagony pasażerskie. Jest wiodącym na świecie producentem pojazdów szynowych z napędem zębatkowym.