Roboty w służbie hutnictwa stali, czyli automatyzacja i cyfryzacja produkcji w ArcelorMittal Poland

Roboty w służbie hutnictwa stali, czyli automatyzacja i cyfryzacja produkcji w ArcelorMittal Poland

23 marca 2024 | Źródło: ArcelorMittal Poland
PODZIEL SIĘ

ArcelorMittal Poland przez 20 lat działalności w Polsce zainwestował w swoje zakłady już ponad 10,5 mld złotych, z czego znaczny procent przeznaczył na automatyzację i cyfryzację produkcji. Nowoczesne hutnictwo wymaga inwestycji w technologie, które zwiększą wydajność, jakość i konkurencyjność zakładów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników. Tylko w ostatnich kilku latach roku firma wdrożyła kilkadziesiąt rozwiązań opierających się na nowoczesnych technologiach.

 

Robot pakujący MultiWrapper. Fot. Arcelor Mittal Poland

 

Wg ostatnich danych Międzynarodowej Federacji Robotyki w 2022 roku instalacja robotów przemysłowych w 27 krajach Unii Europejskiej wzrosła o 6 proc. rok do roku. Jedną z dynamiczniej rozwijających się branż jest przemysł metalowo-maszynowy, który zanotował 17-procentowy wzrost. ArcelorMittal Poland stale wprowadza w swoich zakładach innowacyjne rozwiązania w oparciu o automatyzację, robotyzację oraz technologie cyfrowe, wykorzystuje big data, Internet Rzeczy oraz sztuczną inteligencję do optymalizacji procesów produkcyjnych.

Huta przyszłości, przyszłość huty

ArcelorMittal jest jednym z pierwszych producentów stali, który zaczął globalnie wdrażać technologię Industry 4.0, by usprawnić procesy produkcyjne, łańcuchy dostaw i co najważniejsze – zwiększać bezpieczeństwo pracy. – Nowoczesne hutnictwo musi iść w parze z nowymi technologiami. Właśnie dlatego już od kilku lat jako ArcelorMittal Poland intensywnie pracujemy nad rozwojem koncepcji Przemysłu 4.0. w naszych zakładach – podkreśla Adrian Wisła, kierownik ds. aplikacji i digitalizacji w ArcelorMittal Poland. Bardzo dużą rolę we wdrażaniu takich rozwiązań odgrywa Biuro Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli. - Stale ulepszamy nasze procesy, wprowadzamy urządzenia, które pomagają nam odciążyć pracowników oraz zoptymalizować produkcję, np. roboty pakujące kręgi zimnowalcowane, ocynkowane i powlekane powłokami organicznymi w zakładach w Krakowie i Świętochłowicach. Taki MultiWrapper, może zapakować krąg blachy ważący do 20 ton w zaledwie 4 minuty! – dodaje.

W dąbrowskiej stalowni realizowany jest z kolei projekt pod nazwą GENESIS, który pomoże optymalnie zarządzać składowiskami slabów (półproduktów) - z poziomu aplikacji wspomaganej modelami matematycznymi procesów. Wdrożenie systemów śledzenia produkcji w dąbrowskiej stalowni jest ściśle powiązane z planami dekarbonizacji zakładów i integracji przyszłych instalacji z obecną infrastrukturą.

- Na poprawę procesów logistycznych w naszej firmie wpływają również rozwiązania oparte na technologiach „Computer Vision”, na przykład pozwalające na odczyt numerów wagonów w oparciu o algorytmy rozpoznawania obrazów wprowadzone w oddziałach w Zdzieszowicach, Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Zastępują one manualną ewidencję składów kolejowych oraz pozwalają na rejestrację wagonów w czasie rzeczywistym - tłumaczy Tomasz Frankiewicz, dyrektor Biura Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli w ArcelorMittal Poland.

Robot pakujący MultiWrapper. Fot. Arcelor Mittal Poland

 

Jedna z komórek zakładowego utrzymania ruchu specjalizuje się z kolei w przemysłowym zastosowaniu dronów w hutach ArcelorMittal Poland. - Przy pomocy dronów wykonujemy np. ortofotomapy zakładów, które wspomagają procesy logistyczne, monitorujemy też ilość materiałów sypkich na naszych składowiskach - informuje Marcin Abramek, szef zarządzania zakładowym utrzymaniem ruchu w ArcelorMittal Poland.

Rozszerzona rzeczywistość, czyli jak poszerzać hutnicze horyzonty

Lider polskiej branży stalowej inwestuje także w innowacje związane z drukiem 3D. Ta technologia jest w stanie zapewnić alternatywę dla pozyskania trudno dostępnych podzespołów dla instalacji hutniczych. W tym zakresie polskie zakłady współpracują ściśle z działem badań i rozwoju ArcelorMittal Asturias w Hiszpanii.

Wśród innowacji używanych przez ArcelorMittal Poland są również gadżety, z których chętnie skorzystałby każdy fan technologii. Przykładem jest inteligentny kask, wykorzystujący tzw. rozszerzoną rzeczywistość, który może być używanym.in. na liniach produkcyjnych do zdalnego wsparcia.

Inteligentny kask. Fot.  ArcelorMittal Poland 

 

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Automatyzacja zakładów to nie tylko szybsze procesy i wydajniejsza produkcja, ale również większe bezpieczeństwo pracy.

- To głównie bezpieczeństwo naszych pracowników motywuje nas do nieustannego wdrażania i udoskonalania nowych rozwiązań technologicznych - mówi Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. - Do tej pory wprowadziliśmy wiele innowacji, które poprawiają bezpieczeństwo pracy. Jedną z nich jest np. system automatycznego zatrzymywania lokomotywy, alarmujący maszynistę o obecności człowieka w bliskim otoczeniu maszyny. Co więcej, urządzenia przejmują od ludzi zadania wykonywane w trudnych warunkach np. w stalowni i na ciągłych liniach ocynkowania to roboty pracują w bliskiej odległości od ciekłego metalu. - Choć automatyka jest jednym z elementów zwiększających konkurencyjność naszej firmy na rynku, nie można zapominać, że niezależnie od stopnia zaawansowania technicznego i robotyzacji, wiedza, doświadczenie i kompetencje naszych pracowników pozostają niezmiernie ważnym czynnikiem determinującym sukces naszej firmy - podsumowuje dyrektor Koszuta.

 

Inteligentny kask. Fot. ArcelorMittal Poland

 

O ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 50 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia blisko 10 000 osób wraz ze spółkami zależnymi. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała 10,5 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 37 proc., dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m.

ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele ponad 24 mln złotych.

O ArcelorMittal

ArcelorMittal jest jedną z wiodących na świecie firm hutniczych i wydobywczych. Jest obecna w ponad 60 krajach z hutami surowcowymi w 15 z nich.

W 2023 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 68,3 mld dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 58,1 mln ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 42 mln ton.

Naszym celem jest produkować inteligentną stal dla ludzi i planety. Stal - wytworzona dzięki innowacyjnym procesom, które wykorzystują mniej energii, emitują mniej dwutlenku węgla, a także zmniejszają koszty. Stal, która jest czystsza, bardziej wytrzymała i nadająca się do wielokrotnego użytku. Stal, którą można wykorzystać w samochodach elektrycznych, czy przy budowie infrastruktury do wytwarzania energii odnawialnej, wspierając społeczeństwo w transformacji, jaką przechodzi w tym stuleciu. Nasza stal, utalentowana kadra oraz kultura przedsiębiorczości pomogą wspierać świat w dokonywaniu tej zmiany. Wierzymy, że właśnie to jest potrzebne, aby stać się stalową firmą przyszłości.

ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).