Zależy nam na tym aby odwrócić sposób myślenia o zdrowiu psychicznym jako o temacie tabu.

Zależy nam na tym aby odwrócić sposób myślenia o zdrowiu psychicznym jako o temacie tabu.

01 kwietnia 2024 | Źródło: Kurier Kolejowy / CIECH Cargo
PODZIEL SIĘ

Kilka dni temu Kurier Kolejowy informował o programie mentoringu edukacyjnego dla dzieci pracowników Grupy CIECH realizowanego w ramach Olimpiady “Zwolnieni z Teorii”. Autorska inicjatywa ma na celu wsparcie osób w kryzysie zdrowia psychicznego oraz ich najbliższych. Inicjatywy społeczne młodzieży wspiera spółka CIECH Cargo. W atmosferze świąt Wielkiej Nocy rozmawiamy z Zuzanną Posała, uczestniczką Akademii Szkolnych Talentów, liderką projektu społecznego "Inwestuję w Mental.

 

Zuzanna Posała, liderka projektu społecznego "Inwestuję w Mental". Fot. CIECH Cargo

 

Warsztaty z psychologami i pedagogami dla uczniów oraz uczennic szkół średnich z umiejętności udzielania wsparcia osobom ze stanami depresyjnymi wśród rówieśników, nauka reakcji na ataki paniki i kampania informacyjna o metodach szukania pomocy w kryzysie zdrowia psychicznego - to tylko niektóre z aktywności prowadzonych przez grupę projektową “Inwestuję w Mental!”, której liderką jest Zuzanna Posała. Uczennica Szkoły w Chmurze z Kujaw jest uczestniczką Akademii Szkolnych Talentów od tego roku szkolnego.  

Grupa bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie “Zwolnieni z Teorii”  - cyklicznym od ponad dziesięciu lat wydarzeniu dla szkół ponadpodstawowych. W jego ramach uczniowie i uczennice sami realizują projekty społeczne, stanowiących uzupełnienie edukacji szkolnej. Finał tegorocznej odsłony odbędzie się wiosną 2024 roku. 

Kurier Kolejowy: Jak powstała Grupa „Inwestuję w mental”?

Zuzanna Posała: Wiedziałam, że do tworzenia tak dużego przedsięwzięcia potrzebuję osób ambitnych, pracowitych, sumiennych oraz godnych zaufania. Mam ogromne szczęście, że wśród moich przyjaciół właśnie takie znalazłam.  Tworząc nasz zespół doskonale wiedziałam, że będzie musiał się on składać z osób które specjalizują się w różnych dziedzinach, żeby każdy mógł dawać z siebie 100% korzystając z tego co już potrafi. Dzięki temu nasz Team jest niezwykle zgrany i działa na wielu płaszczyznach- uzupełniamy się.

Kurier Kolejowy: Jak duży jest ten zespół?

Zuzanna Posała: Zespół składa się z 5 osób: Zuzanna Posała – lider, Julia Marcinkowska – koordynator relacji z partnerami, Patrycja Kaźmierska-media management, Joanna Pogorzały - feldwork manager, Rafał Jabłoński - technik.

 

Grupa „Inwestuję w mental” Fot. Ciech Cargo.

 

Kurier Kolejowy: Dlaczego właśnie taki projekt?

Zuzanna Posała: Od kilku lat interesuję się psychologią. Sama chodząc do liceum niejednokrotnie spotkałam się z osobami poważnie chorymi, słyszałam kiedy mówiły, że nie widzą sensu swojego życia i tym podobne. Nikt nie powiedział mi wtedy co powinnam zrobić, jak się zachować, co więcej sama obwiniałam się o ich sytuację, czułam się winna przez to, że nie mogę im pomóc i właśnie dlatego nie chcę aby inni ludzie też musieli przez to przechodzić. Troska o otoczenie osoby chorej to wciąż temat który praktycznie zupełnie nie jest poruszany i dlatego właśnie cały nasz skład chce z tym walczyć i uświadamiać ludzi, że choroba ich bliskich nie jest ich winą. Jest to nisza w dziedzinie psychologii o której trzeba zacząć mówić.

Kurier Kolejowy: Czy trudno znaleźć sponsora do takich projektów?

Zuzanna Posała: Tak, wymaga to dużo samozaparcia i czasu poświęconego na wysyłanie maili, wniosków czy spotkań na żywo z potencjalnymi sponsorami. Jest to o tyle trudne, że w większości przypadków następuję zderzenie się ze ścianą, większość firm nawet nie odpowie, mniejsza część odmówi, kilka zaprosi na spotkanie po którym się już nie odezwie, a średnio 1-2 na 50 chętnie wesprze taką inicjatywę. Potrzeba tu dużo silnej woli i determinacji. Pozyskiwanie sponsorów to jedna z najtrudniejszych części realizacji projektu w ramach Olimpiady.

Kurier Kolejowy: Kto głównie wspiera projekt?

Zuzanna Posała: Naszym głównym partnerem jest firma Ciech Cargo, która pomaga nam nie tylko finansowo, ale również wspiera nas w organizacji każdego naszego wydarzenia, towarzyszy nam podczas eventów, udostępniając  chociażby ściankę czy firmowe gadżety które możemy rozdawać podczas organizowanych przez nas wydarzeniach.

Kurier Kolejowy: Co było do tej pory najtrudniejsze w tym projekcie?

Zuzanna Posała: Zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem jakie spotkało nasz Team była organizacja koncertu promującego nasz projekt pt: Przedwiosenny Przegląd młodych Talentów & Koncert ClaptXn. Na moich barkach spoczywała gigantyczna odpowiedzialność od stworzenia scenariusza po zebranie wszystkich wykonawców, zorganizowanie próby oraz zaproszenie gości na widownię. Wymagało to poświęcenia wielu godzin na przygotowanie oraz dopięcie wszystkiego wraz z Kujawskim Centrum Kultury na ostatni guzik.

Kurier Kolejowy: Jakie elementy są oceniane w tym projekcie?

Zuzanna Posała: Kreatywność, wpływ naszych działań na społeczeństwo, osiągnięta zmiana społeczna - oceniane są przez komisję natomiast punkty zdobywa się również za liczbę beneficjentów naszych wydarzeń, sumę pozyskanych środków, zasięg projektu oraz liczbę wzmianek medialnych. Jest tego naprawdę sporo.

Kurier Kolejowy: Kiedy będzie finał olimpiady?

Zuzanna Posała: Tegoroczna edycja Olimpiady Zwolnieni z Teorii kończy się 23 kwietnia, natomiast Wielki Finał odbędzie się 23 maja w Warszawie.

Kurier Kolejowy: Co oznacza dla Was ten projekt?

Zuzanna Posała: Dla każdego z nas jest to ogromna szansa nie tylko na poszerzenie swoich kompetencji, ale przede wszystkim okazja do wywierania realnego wpływu na zmiany zachodzące w społeczeństwie.  Całej naszej piątce zależy na tym aby odwrócić sposób myślenia o zdrowiu psychicznym jako o temacie tabu. Nasz projekt stał się nieodłączną częścią życia każdego z nas, dzięki niemu możemy wzrastać i ciągle się doskonalić, jest to dla nas ogromne pole samorozwoju.

Kurier Kolejowy: Co osobiście dla Pani oznacza ten projekt?

Zuzanna Posała: Jest on szczególnie bliski mojemu sercu ponieważ skupia się na temacie który jest mi znany z autopsji. Tak jak już wcześniej wspomniałam wiem co oznacza życie z osobą chorą, jest to bardzo trudne nie mając żadnej wiedzy o tym jak się zachować ani narzędzi do wsparcia takiej osoby. Jest to tez dla mnie ogromne wyzwanie jako dla lidera i cieszę się, że mogę się w ten sposób rozwijać, ponieważ wiem, że zaowocuje to w przyszłości w mojej karierze zawodowej. Cieszę się, że mogę tworzyć coś tak pięknego i potrzebnego z tak wyjątkowymi ludźmi.

Kurier Kolejowy: Dziękujemy za rozmowę.