Maszyniści z wizytą w PESIE Bydgoszcz

Maszyniści z wizytą w PESIE Bydgoszcz

11 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

„Kabina Marzeń” – to konkurs na propozycje rozwiązań projektowych kabiny lokomotywy Gama. Autorzy najciekawszych prac konkursowych przybyli 7 maja do siedziby producenta, by z kierownictwem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Fot. PESA

Do PESY zawitali m.in: prezydent ZZM Leszek Miętek, wiceprezydenci Krzysztof Ciećka i Bogusław Sady  oraz zwycięzcy konkursu „Kabina Marzeń” – Arnold Modrzejewski, Marcin Jankowski, Adam Półgrabek i Tomasz Jeżewski.

Gospodarzy reprezentowali m.in.: członek zarządu PESA Bydgoszcz SA, dyrektor produkcji i techniki Zenon Duszyński, zastępca dyrektora marketingu Jerzy Berg oraz grupa zaangażowana w budowę Gamy na czele z szefem projektu dyr. Andrzejem Karwaszem.

Leszek Miętek podkreślał, że oto pierwszy raz w Polsce praktycy na co dzień prowadzący lokomotywy zostali poproszeni o opinie i sugestie na etapie budowy pojazdów. PESA z kolei nie kryje, że ta pierwsza konsultacja przy okazji Gamy nie jest ostatnią.

Maszyniści przedstawiali swoje oczekiwania wobec nowego produktu (np. prezydent ZZM zabrał głos nt. błędów w projektowaniu dotychczasowych kabin), natomiast przedstawiciele PESA konfrontowali te uwagi z obowiązującymi przepisami.

W dyskusji starano się wypracować kompromisowe uzgodnienia. Na przykład co do sposobu rozmieszczenia (z konkretnymi wskazaniami) urządzeń i przycisków na pulpicie i w kabinie, albo rozwiązań przyjętych w części socjalnej. Formułowaniu wniosków sprzyjało przedstawienie gościom przygotowanego w PESA modelu badawczego (funkcjonalnego) kabiny.

Umawiając się na kontynuację współpracy, obie strony zgodziły się, że jeśli poszczególne propozycje maszynistów będą zgodne z kodeksowymi (UIC)przepisami, PESA postara się z nich skorzystać.