W Wielkopolsce kobieta została maszynistą

W Wielkopolsce kobieta została maszynistą

11 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Wielkopolskie przyjęły do grona swoich pracowników 11 osób, które uzyskały licencję maszynisty nowego typu. Pozwala ona na uznawanie potwierdzonych kwalifikacji w całej Europie. Pierwsza w Polsce osobą, która otrzymała nową licencję jest Michalina Piwańska - pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Profesja maszynisty wymaga wyjątkowych predyspozycji, dlatego o to stanowisko ubiegają się osoby o konkretnych zainteresowaniach i uzdolnieniach. Każdy chętny do prowadzenia pociągu musi też przejść szereg badań lekarskich, a także testy psychologiczne. Postępowanie kwalifikacyjne jest dwustopniowe. Polega ono na uzyskaniu uprawnień zawodowych w oparciu o dwa dokumenty – licencję i świadectwo maszynisty. Licencję, wydaną przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, kandydat otrzymuje po ukończeniu kursu i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu. Aby zyskać pełne kwalifikacje musi jeszcze odbyć odpowiednie praktyki u pracodawcy.

Licencja maszynisty wydawana jest na okres 10 lat. Na jej podstawie można ubiegać się u przewoźników o dalsze szkolenie i pracę w charakterze maszynisty we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Polska jest jednym z pierwszych państw członkowskich UE, w których część szkoleń związanych z uzyskiwaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów trakcyjnych jest już realizowana według nowych zasad.

Posiadaczka licencji o numerze 0001, Michalina Piwańska, mimo młodego wieku, ma już spore doświadczenie w prowadzeniu pojazdów szynowych. Od 2007 pracowała na stanowisku motorniczego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Posiada uprawnienia na wszystkie typy tramwajów - od historycznych do najnowocześniejszych. Michalina jest też aktywnym członkiem Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, a możliwość zatrudnienia w spółce Koleje Wielkopolskie była dla niej okazją kontynuowania tej wyjątkowej przygody.

Prywatnie Michalina mieszka w pobliżu linii kolejowej prowadzącej do Wolsztyna, a z okna widzi przejeżdżające tamtędy parowozy oraz szynobusy, dlatego też nie miała wątpliwości, że będzie ubiegać się o stanowisko maszynisty. Pasja i upór w dążeniu do jej dalszej realizacji doprowadziły do tego, że mimo dominującego stereotypu stawiającego na stanowisku maszynisty mężczyznę, Michalina nie tylko została pierwszą kobietą maszynistką, ale też może pochwalić się pierwszą licencją maszynisty w kraju.

Jednocześnie spółka Koleje Wielkopolskie zachęca miłośników pojazdów szynowych, spełniających wymagane kryteria do złożenia aplikacji na stanowisko maszynisty.