PKP PLK: 8 nowych wiaduktów na E65

PKP PLK: 8 nowych wiaduktów na E65

18 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jednopoziomowe przejazdy kolejowe na linii łączącej Warszawę z Gdynią odchodzą do przeszłości – zastępują je kolejne wiadukty. PKP Polskie Linie Kolejowe uzyskały pozwolenie na użytkowanie  4 wiaduktów w okolicy Nasielska.

Fot. PKP PLK

Od początku czerwca PKP PLK oddały do użytkowania łącznie już 8 wiaduktów wybudowanych na terenie Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym (LCS) Nasielsk, czyli ponad 70-kilometrowym odcinku linii kolejowej między stacją Warszawa Wschodnia a Świerczami. Na tym odcinku linii Warszawa - Gdynia PKP Polskie Linie Kolejowe oddadzą do użytkowania łącznie 16 dwupoziomowych skrzyżowań.

Udostępnienie kolejnych zaplanowano jeszcze w pierwszej połowie 2012 roku. Wybudowane wiadukty pozwalają na likwidację przejazdów w poziomie szyn, co oznacza podwyższenie bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Przeniesienie ruchu drogowego na wiadukty podwyższa również bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Na dużej części tego fragmentu trasy Warszawa – Gdynia pociągi rozpędzają się już do prędkości 160km/h.

W ramach prac na tej części linii E 65 (LCS Nasielsk) zakończono modernizację całego szlaku kolejowego. Pasażerowie mogą korzystać z odnowionych stacji i przystanków, z których największe to Warszawa Praga, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin i Nasielsk. Zbudowano od nowa tory, mosty i przepusty oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Łączny koszt robót zaplanowanych na obszarze LCS Nasielsk to około 2 mld złotych.

Przekazane wiadukty znajdują się w następujących miejscach:

  • wiadukt  kolejowy przy przystanku Brody
  • wiadukt kolejowy w ciągu drogi Lubomin - Nasielsk
  • wiadukt drogowy przy przystanku Studzianki
  • wiadukt drogowy przy przystanku Jackowo Dworskie.