Transport miejski Nowy projekt Krajowej Polityki Miejskiej

Nowy projekt Krajowej Polityki Miejskiej

23 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało nową wersję projektu Założeń Krajowej Polityki Miejskiej, uwzględniającą uwagi i opinie zainteresowanych środowisk, które zostały zgłoszone do projektu zaprezentowanego 21 maja 2012 r. podczas konferencji „Miasta w polityce rozwoju”.

Fot. Rafał Wilgusiak

W Projekcie wiele miejsca poświęcono infrastrukturze transportowej, w tym transportowi publicznemu na obszarach miejskich. Podkreślono, że polskie miasta charakteryzuje niewydolna infrastruktura transportowa, co wydłuża czas przejazdu oraz zwiększa liczbę wypadków. Według autorów dokumentu niewystarczające jest również skomunikowanie portów lotniczych z systemem transportu drogowego i kolejowego.

Projekt spotkał się z pozytywnym przyjęciem zarówno przez przedstawicieli władz miejskich, samorządów województw, jak i stowarzyszeń skupiających miasta. Zaznaczano, że wyzwania i cele rozwojowe zostały trafnie sformułowane. Wielu opiniodawców podkreślało swoje zadowolenie z rozpoczęcia prac nad polityką miejską.

W sumie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego otrzymało uwagi od ponad 70 podmiotów, w tym m.in.: 12 resortów, 2 urzędów centralnych, parlamentarzystów, 14 urzędów marszałkowskich, 5 związków ponadregionalnych, 21 miast oraz organizacji pozarządowych, przedstawicieli świata nauki oraz obywateli.

Najważniejsze zmiany w dokumencie dotyczą wyjaśnienia, iż polityka miejska jest przeznaczona do wszystkich miast, rozumianych funkcjonalnie, zgodnie z KPZK. Doprecyzowano również rolę Założeń (…) jako dokumentu zawierającego podstawowe definicje, zasady oraz zarys celów i systemu realizacji, które stanowią kierunkowe propozycje do dalszych prac nad rozwiązaniami szczegółowymi.

Projekt Założeń Krajowej Polityki Miejskiej z 20 lipca 2012 r.

Niniejszy dokument przekazany zostanie pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a następnie kolejno Komitetu Europejskiego, Komitetu ds. Cyfryzacji oraz Komitetu Stałego Rady Ministrów, a później Radzie Ministrów.

Kolejnym etapem prac będzie wypracowanie przez Ministerstwo Krajowej Polityki Miejskiej, która poddana zostanie szerokim konsultacjom, zarówno społecznym, jak i międzyresortowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przewiduje się m.in. organizację serii spotkań roboczych z przedstawicielami samorządów, resortów i organizacji pozarządowych oraz konferencji konsultacyjnych z udziałem szerokiego grona ekspertów, w tym przedstawicieli świata nauki oraz innych środowisk i obywateli zainteresowanych tematyką rozwoju miast.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Włochy: dramatyczne protesty przeciwko KDP Włochy: dramatyczne protesty przeciwko KDP
Następny artykuł Gruntowna modernizacja stacji Tunel Gruntowna modernizacja stacji Tunel