Wraca połączenie Wałcza ze Szczecinem!

Wraca połączenie Wałcza ze Szczecinem!

26 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W czwartek, 2 sierpnia 2012 r. odbędzie się pierwszy sprawdzian regionalnego połączenia Szczecin – Wałcz na zmodernizowanej linii kolejowej 403.  Natomiast już od 1 września, po ponad 12-letniej przerwie przywrócona zostanie  bezpośrednia komunikacja kolejowa Wałcza i południowej części województwa ze Szczecinem. Podróż na tej trasie zajmie ok. 2 godzin i 30 minut.

Fot. Kuba Batorowicz

W początkowym okresie funkcjonowania linii nr 403 po zakończeniu jej modernizacji, tj. do czasu pełnego rozpoznania rzeczywistych potrzeb przewozowych występujących na tej trasie, przewiduje się uruchomienie do 5 par pociągów ze Szczecina do Piły przez Stargard Szczeciński, Kalisz Pomorski i Wałcz oraz w przeciwnym kierunku.

Pociągi pojadą 100 km/h
PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadziły modernizację regionalnej linii kolejowej nr 403 na odcinku Wałcz – Ulikowo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Odbudowany odcinek ma długość prawie 102 kilometrów. Przedsięwzięcie obejmowało modernizację w zakresie podtorza, nawierzchni, układów odwodnienia, obiektów inżynieryjnych (w tym trzech dużych mostów), urządzeń sygnalizacji i łączności odcinka oraz peronów i skrzyżowań z drogami kołowymi. Linia przystosowana jest obecnie do parametrów eksploatacyjnych w zakresie prędkości wynoszącej do 100 km/h dla pociągów pasażerskich oraz 80 km/h dla ruchu towarowego.

Spójność komunikacyjne województwa
Po wielu latach przerwy, spowodowanej m.in. degradacją infrastruktury kolejowej, odtworzona zostanie spójność przestrzenna i komunikacyjna województwa, zwiększy się dostępność oraz atrakcyjność turystyczna i gospodarcza obszarów położonych wzdłuż linii kolejowej nr 403, a także odtworzone zostanie kolejne połączenie kolejowe Pomorza Zachodniego z Wielkopolską, a także z województwem kujawsko-pomorskim.

W związku z tym Urząd Marszałkowski organizuje w sierpniu przejazd pociągu specjalnego po zmodernizowanej linii kolejowej nr 403. Uczestnicy wyjazdu będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszym taborem Województwa Zachodniopomorskiego oraz aktualnym stanem zmodernizowanej infrastruktury.

Działania poprzedzające modernizację
Głównym punktem w programie podróży będzie spotkanie poświęcone działaniom poprzedzającym przywrócenie kolejowego ruchu pasażerskiego na odcinku Kalisz Pomorski – Wałcz oraz uruchomienie pociągów w bezpośredniej relacji Szczecin – Piła, które odbędzie się w Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu przy ul. Południowej 10a.

Rozkład jazdy pociągu specjalnego rozpoczyna odjazd ze stacji Szczecin Główny o godz. 8.35 (peron 1), kolejne przystanki na drodze do Wałcza to: Stargard Szczeciński (9.08),  Recz Pomorski (9.45), Kalisz Pomorski (10.14), Biały Zdrój Płd. (10.21), Krępa Krajeńska (10.30), Jeziorki Wałeckie (10.36), Tuczno Krajeńskie (10.44), Rutwica (10.53), Strączno (11.01), Wałcz Raduń (11.10). Na dworzec w Wałczu pociąg wjedzie o godzinie 11.15. Powrót do Szczecina planowany jest na godz. 15.30 (z wałeckiej stacji pociąg odjedzie o 12.45).

Gospodarzami  niezwykłego kursu szynobusu są wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż i starosta wałecki Bogdan Wankiewicz. W przejeździe inspekcyjnym na tej trasie weźmie udział przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, pracodawców, szkół oraz przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw zaangażowanych w modernizację.