J. Malinowski: konkurencją są autostrady

J. Malinowski: konkurencją są autostrady

28 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na rynku przewozów autobusowych panuje duża konkurencja, która wymusza walkę o pasażerów. Szef PKP Intercity nie obawia się jednak konkurencji ze strony autobusów, tylko osób, które wolą podróżować własnymi autami.

fot. arch. PKP Intercity

Od 1,5 roku kontrowersje budzi oferta firmy Polski Bus, która korzysta z nowoczesnych, piętrowych, klimatyzowanych autokarów i oferuje atrakcyjne ceny biletów (w promocji za złotówkę). Na przykład z Warszawy do Gdańska podróż Polskim Busem kosztuje niecałe 30 zł a podróżni otrzymują w autobusie poczęstunek.

Polski Bus jest konkurencją dla kolei, w tym dla PKP Intercity, szczególnie na trasach, gdzie trwa program modernizacji linii kolejowych. Na trasie z Warszawy do Gdańska podróż pociągiem zabiera dziś 8 godzin, autobusem można dojechać w 5 – 6 godzin, za dużo niższą cenę. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego, prezes PKP Intercity, Janusz Malinowski, został zapytany o komentarz na temat konkurencji autobusowej.

- Nie można realizować przewozów za 1 zł – powiedział Malinowski, który uważa jednak, że autobusy nie są największym zagrożeniem dla przewoźników kolejowych. - Dla PKP Intercity największą konkurencją jest indywidualny transport samochodowy i sieć autostrad. Ukierunkowujemy naszą ofertę na pozyskanie nowych pasażerów – dodaje Malinowski.