J. Malinowski: konkurencją są autostrady

J. Malinowski: konkurencją są autostrady

28 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na rynku przewozów autobusowych panuje duża konkurencja, która wymusza walkę o pasażerów. Szef PKP Intercity nie obawia się jednak konkurencji ze strony autobusów, tylko osób, które wolą podróżować własnymi autami.

J. Malinowski: konkurencją są autostrady
fot. arch. PKP Intercity

Od 1,5 roku kontrowersje budzi oferta firmy Polski Bus, która korzysta z nowoczesnych, piętrowych, klimatyzowanych autokarów i oferuje atrakcyjne ceny biletów (w promocji za złotówkę). Na przykład z Warszawy do Gdańska podróż Polskim Busem kosztuje niecałe 30 zł a podróżni otrzymują w autobusie poczęstunek.

Polski Bus jest konkurencją dla kolei, w tym dla PKP Intercity, szczególnie na trasach, gdzie trwa program modernizacji linii kolejowych. Na trasie z Warszawy do Gdańska podróż pociągiem zabiera dziś 8 godzin, autobusem można dojechać w 5 – 6 godzin, za dużo niższą cenę. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego, prezes PKP Intercity, Janusz Malinowski, został zapytany o komentarz na temat konkurencji autobusowej.

- Nie można realizować przewozów za 1 zł – powiedział Malinowski, który uważa jednak, że autobusy nie są największym zagrożeniem dla przewoźników kolejowych. - Dla PKP Intercity największą konkurencją jest indywidualny transport samochodowy i sieć autostrad. Ukierunkowujemy naszą ofertę na pozyskanie nowych pasażerów – dodaje Malinowski.