Transport miejski Metro: prace na Rondzie Daszyńskiego

Metro: prace na Rondzie Daszyńskiego

13 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na Rondo Daszyńskiego wyraźnie widać postęp prac we wnętrzu budowanej stacji II linii metra. Powstają 4 z 6 wejść, a w korpusie torów odstawczych pozostało do wykonania ostatnie 8 sekcji płyty dennej oraz kilka słupów.

Fot. budowametra.pl

Po północnej stronie stacji zakończono zabezpieczanie wykopu pod wykonanie wejść W3 i W4 oraz rozpoczęto prace przy instalacji sanitarnej poniżej płyty dennej. Analogicznie praca wygląda po stronie południowej, gdzie trwają roboty ziemne pod wejścia W1 i W2. Pozostałe dwa wejścia, zlokalizowane w pobliżu ul. Towarowej – W5 i W7 – powstaną już po zakończeniu prac maszyn TBM – Anny i Marii.

Na całej długości prawie 400-metrowego obiektu przy Rondzie Daszyńskiego wylewane są docelowe słupy podtrzymujące konstrukcję stropu stacji oraz bezpośrednio sąsiadujących z nią torów odstawczych. Do tej pory tę rolę pełniły słupy tymczasowe, które niedługo znikną. Na obu kondygnacjach torów odstawczych zaplanowano ich łącznie aż 124, a do wykonania pozostało już tylko 9.

Do pełnego zamknięcia obiektu torów odstawczych dzieli wykonawcę tylko 8 sekcji płyty dennej: 4 przy ul. Karolkowej, kolejne 4 w okolicach ul. Prostej 69. Ze względów bezpieczeństwa proces wylewania kolejnych sekcji – a w tym przypadku jest ich 42 – musi zostać rozłożony w czasie. Zanim powstaną kolejne odcinki, konieczne jest osiągnięcie odpowiedniej wytrzymałości części już powstałej.

Zasklepione zostały otwory technologiczne, którymi opuszczane były TBM-y. Zniknęła także tymczasowa belka oczepowa, czyli betonowy pulpit, na którym stał olbrzymi o udźwigu ponad 600 ton żuraw. Posłużył on do umieszczenia tarcz drążących Anny oraz Marii na dnie szybu startowego. Teraz w tym miejscu trwa montaż systemu szalunkowego pod wykonanie płyty stropowej i zamknięcie obiektu od góry.

Tuż obok miejsca, w którym znajduje się wyciąg z taśmociągiem na urobek, powstaje czerpnio-wyrzutnia dla torów odstawczych. Ten obiekt, który wyrastać będzie na wysokość niemal 5 m nad ziemię, umożliwi swobodną wentylację wnętrza podziemnej konstrukcji. Po wylaniu płyty dennej przyszedł czas na wykonanie jego ścian.