Pociąg z Łodzi do Chin dwa razy w tygodniu

Pociąg z Łodzi do Chin dwa razy w tygodniu

PODZIEL SIĘ

Towarowe połączenie kolejowe między Łodzią a Chengdu w Chinach okazało się strzałem w dziesiątkę. Rośnie zainteresowanie regularnymi kursami pociągów i mimo że połączenie wystartowało na dobre niespełna miesiąc temu.

Fot. lodzkie.pl

Delegacja z Chin, która odwiedziła województwo łódzkie już rozmawiała z marszałkiem Witoldem Stępniem o możliwości rozwoju przedsięwzięcia.

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z ogromnym zainteresowaniem połączeniem Łódź - Chengdu i koniecznością poszukiwania nowych terenów inwestycyjnych, które umożliwią rozwój przedsięwzięcia. Pociągi z Chin, które przyjeżdżają na łódzki Olechów, są za każdym razem pełne. Praca przeładunkowa na stacji idzie pełną parą, a tiry rozwożą towar stąd po całej Europie.

- Naszym celem jest teraz, aby ten transportowy łącznik obudować przemysłem. Inwestycja, z którą mamy tu do czynienia może odmienić wizerunek naszego regionu. To połączenie może nas postawić w sytuacji sprzed 150 lat, kiedy odpowiednia koniunktura sprawiła, że Łódź galopowała w rozwoju. Nasz region doskonale pełni teraz rolę bramy do Europy. Branża, na którą postawialiśmy - transport i logistyka, przynosi wręcz wspaniałe profity – powiedział marszałek Stepień.

Przewodniczącym kilkudziesięcioosobowej delegacji z Chin, minister logistyki miasta Chengdu, Chen Zhongwei podkreślał natomiast, jakie znaczenie połączenie z Łodzią ma dla przedsiębiorców z Azji: - Chengdu znajduje się w głębi kraju. Do tej pory firmy musiały przewozić swoje towary na wybrzeże, żeby stamtąd je eksportować. Teraz tendencja się odwróciła. To firmy z wybrzeża wożą towary do Chengdu, by transportować je pociągiem. Wiele firm myśli nawet z tego powodu o przeprowadzce w głąb kraju. To dowód, jak logistyka pobudza gospodarkę – mówił minister Chen Zhongwei. Ocenił wręcz, że dzięki pociągowi do Łodzi Chengdu ma szansę stać się tak silnym ośrodkiem jak Szanghaj czy Pekin.

Dla gości zauważalny jest też rozwój województwa łódzkiego. - Mówię mieszkańcom tego regionu, co powiedziałem już dwa lata temu, że są szczęśliwcami, żyjąc tutaj. Ten region niesamowicie się rozwija. Choćby ostatnio, w ciągu 2 tygodni, zainwestowało tu pięć wielkich firm zajmujących się zaawansowanymi technologiami. A dzięki połączeniu kolejowemu, jest szansa na rozbudowę wielkiego centrum logistycznego – oceniał Sofiane Rachedi, prezes Chengdu Hatrans YHF Intermodal Logistics, członka konsorcjum obsługującego połączenie kolejowe,

Tomasz Grzelak, prezes zarządu Hatrans zapowiada, że wkrótce pociąg będzie jeździł dwa razy w tygodniu i liczy, że w niedalekiej przyszłości, liczba kursów jeszcze wzrośnie. Witold Stępień podkreślał, że trzeba będzie postarać się jeszcze o wypełnienie pociągu jadącego z Polski do Chin.