Regulacje Zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

Zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

13 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Sejm znowelizował w piątek ustawę o transporcie kolejowym o przepisy m.in. w zakresie dopuszczania do eksploatacji wyrobów oraz określonych części systemu kolei w celu osiągnięcia interoperacyjności na obszarze UE. 

Fot. Rafał Wilgusiak

Nowelizacja ustawy dostosowuje prawo polskie do przepisów unijnych. W ustawie określono, że warunkiem dopuszczenia do eksploatacji budowli i urządzeń, mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego, jest uzyskanie świadectwa dopuszczenia do eksploatacji wydanego dla pierwszego ich egzemplarza. Decyzje w sprawach dotyczących wydania, odmowy lub cofnięcia świadectwa podejmuje Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Kolejne egzemplarze danego typu budynków lub urządzeń będą dopuszczane do eksploatacji na podstawie odpowiedniej deklaracji zgodności z pierwszym egzemplarzem, wydawanej przez producenta.

W nowelizacji przewidziano zmianę sposobu wyboru podmiotów, które przeprowadzają badania techniczne niezbędne do wydania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji określonych typów urządzeń, budowli i pojazdów kolejowych. Zgodnie z ustawą prowadzenie działalności polegającej na wykonywaniu  badań technicznych ma wymagać uzyskania zgody Prezesa UTK. Nowelizacja doprecyzowuje też zadania Prezesa UTK w zakresie certyfikacji podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie pojazdu kolejowego w odniesieniu do wagonów towarowych oraz podmiotów zajmujących się utrzymaniem tych wagonów, wykonujących co najmniej jedną z funkcji utrzymania. Ma on wydawać certyfikaty na zasadach i w trybie określonym w unijnych przepisach. Certyfikaty wydane zgodnie z unijnymi przepisami w innych krajach UE podmiotom odpowiedzialnym za utrzymanie pojazdu kolejowego będą ważne również w Polsce.

Teraz nowelizacja zostanie rozpatrzona przez Senat.