Inwestycje kolejowe w Kujawsko-Pomorskiem

Inwestycje kolejowe w Kujawsko-Pomorskiem

19 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy ze spółkami kolejowymi i lokalnymi samorządami prowadzi działania na rzecz poprawy jego standardu i oferty. Są wśród nich inwestycje na przecinających region liniach kolejowych.

Fot. PKP PLK

- Ze względu na wiele lat niedoinwestowania konieczne jest nadrobienie zaległości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Efektem jest podnoszenie rozwijanej przez pociągi prędkości, znaczne skrócenie podróży i zwiększenie bezpieczeństwa podróżowania.

W Kujawsko-Pomorskiem trwają obecnie roboty na dwóch newralgicznych z naszego punktu widzenia trasach: kluczowym dla powodzenia kolejowej części BiT City odcinku Bydgoszcz-Toruń linii kolejowej nr 18 i istotnym dla lokalnych społeczności odcinku Grudziądz-Chełmża linii kolejowej nr 207. W przygotowaniu inwestycja dotycząca linii Inowrocław –Toruń - Jabłonowo Pomorskie.  

Rewitalizacja trasy Toruń-Bydgoszcz

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 18 Kutno-Piła na odcinku Toruń-Bydgoszcz”. Zadanie, którego koszt wynosi 147,4 mln złotych, realizuje zarządca krajowej infrastruktury kolejowej, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Toruń-Bydgoszcz to pierwszy w kraju odcinek torów wpisany na listę przeznaczonych do rewitalizacji ze środków Unii Europejskiej.

Marszałkowska administracja regionu aktywnie lobbowała na rzecz tego gruntownego remontu trasy, która nie była pierwotnie objęta żadnym programem napraw. Dzięki wsparciu inicjatywy JASPERS, PKP PLK zgodziła się na przeprowadzenie rewitalizacji linii. Celem projektu jest przywrócenie prędkości 120 kilometrów na godzinę dla pociągów pasażerskich i  100 kilometrów na godzinę dla pociągów towarowych, co oznacza skrócenie czasu przejazdu o 20 minut. Dodatkowym efektem jest zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia środowiska.

Zakończenie inwestycji to początek przyszłego roku.

Gruntowny remont trasy Grudziądz-Chełmża

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Wartość inwestycji to 95,8 mln złotych. Celem jest uzyskanie w ruchu pasażerskim prędkości rozkładowej 100 kilometrów na godzinę, z czym wiąże się skrócenie czasu przejazdu na tej trasie o około 20 minut. Oprócz samych torów rewitalizacja obejmuje modernizację związanej z nimi infrastruktury, w tym przebudowę przejazdów i peronów oraz instalację nowych urządzeń zapewniających bezpieczeństwo ruchu.

Zakończenie inwestycji nastąpi w grudniu 2014.

Remont trasy Inowrocław – Toruń - Jabłonowo Pomorskie (w przygotowaniu)

Projekt finansowany jest w ramach POIiŚ. Efektem rewitalizacji będzie skrócenie czasu przejazdu na odcinku z Inowrocławia do Jabłonowa o około 25 minut. Za dwa lata pociągi z Inowrocławia do Torunia i dalej do Jabłonowa Pomorskiego pojadą po nowych torach z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Roboty rewitalizacyjne, które pozwolą na przywrócenie parametrów technicznych linii, obejmują odcinek o długości 92 kilometrów. Będzie się to wiązało z wymianą torów o łącznej długości ponad 109 kilometrów. Remont obejmuje również szesnaście obiektów inżynieryjnych: most, sześć wiaduktów, osiem przepustów i przejście pod torami. Wymienionych zostanie 75 rozjazdów, a 55 przejazdów kolejowych zostanie poddanych remontowi. Umowa dotycząca realizacji, na kwotę 201,5  mln złotych, została podpisana pod koniec kwietnia 2013.

Informacja o pozostałych inwestycjach torowych w pliku PDF.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Ruszyła rejestracja na konferencję CBFT 2013 Ruszyła rejestracja na konferencję CBFT 2013
Następny artykuł Kto zaprojektuje remont odcinka Przeworsk - Hurko? Kto zaprojektuje remont odcinka Przeworsk - Hurko?