Regulacje PLK naruszyły prawo ws. rozkładów jazdy

PLK naruszyły prawo ws. rozkładów jazdy

23 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Prezes UTK wydał decyzję, w której stwierdził niewłaściwe zrealizowanie przez PLK obowiązku udzielania pasażerom informacji o ruchu pociągów w zakresie ogłaszania i treści rocznego rozkładu jazdy 2013/2014. Zarządca infrastruktury analizuje decyzję UTK pod kątem możliwych kroków prawnych.

Fot. Adam Brzozowski

W decyzji Prezes UTK uznał, że spółka nie opublikowała rocznego rozkładu jazdy dla przewozu osób. Zamiast tego pasażerowie mieli dostęp wyłączenie do rozkładów obejmujących około dwumiesięczne okresy czasu. Za sprzeczne z prawem zostało uznane także nieopublikowanie przez zarządcę tabel z rozkładami dla poszczególnych linii z wyszczególnieniem kursujących tam pociągów. Postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte na wniosek Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. W związku ze złamaniem prawa Prezes UTK nałożył na Spółkę karę pieniężną w wysokości 80 tys. zł.

Jednocześnie Prezes UTK umorzył postępowanie w części dotyczącej niepodania do publicznej wiadomości rocznego rozkładu jazdy dla przewozu osób w zakresie w jakim dotyczy informacji o skomunikowaniach połączeń oraz nieumieszczenia na rozkładach jazdy informacji o odległości w kilometrach pomiędzy przystankami komunikacyjnymi.

PKP PLK opublikowały swoje stanowisko w sprawie decyzji UTK:

„Odnosząc się do decyzji UTK z dnia 23 sierpnia, PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że roczny rozkład jazdy jest dostępny poprzez wyszukiwarkę na stronie internetowej spółki http://rozklad-pkp.pl/.

Zdaniem PLK drugi z zarzutów wymienionych w decyzji UTK, dotyczący braku sieciowego rozkładu jazdy jest niezrozumiały. Obowiązek publikacji takiego rozkładu nie wynika wprost z przepisów, jednak PKP PLK pracuje nad stworzeniem i udostępnieniem takiej usługi w internecie od grudnia 2013 r. O rozpoczęciu prac nad sieciowym rozkładem jazdy informowaliśmy po przeprowadzeniu ankiety wśród pasażerów.

Starania zarządcy infrastruktury w zakresie udoskonalania informacji pasażerskiej w ostatnim okresie polegały m.in. na zaprezentowaniu rozkładu jazdy w dwóch wariantach (szczegółowy i relacyjny rozkład jazdy) uruchomieniu opcji wydruku aktualnego rozkładu jazdy dla każdego przystanku ze strony internetowej www.plk-sa.pl. Spółka z powodzeniem wdrożyła obowiązek wcześniejszego informowania o zmianach w rozkładzie. Okres ten został wydłużony z 7 do 21 dni. Dzięki temu pasażerowie mogą wcześniej poznać nowy rozkład jazdy. Rozwiązano również problem pociągów prowadzących wagony w różnych relacjach oraz wprowadzono wiele zmian poprawiających czytelność rozkładów jazdy. Ponadto trwają przygotowania do kompleksowego przejęcia informacji pasażerskiej od przewoźników. Obecnie analizujemy decyzję UTK pod kątem możliwych kroków prawnych."

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Nowy „Kurier” o Pendolino Nowy „Kurier” o Pendolino
Następny artykuł Rusza przetarg na 20 EZT dla PKP Intercity Rusza przetarg na 20 EZT dla PKP Intercity