Kujawsko-Pomorskie wdroży BiT City Plus?

Kujawsko-Pomorskie wdroży BiT City Plus?

09 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Urząd Marszałkowski planuje włączyć Włocławek, Inowrocław i Grudziądz do projektu utworzenia Szybkiej Kolei Metropolitalnej między Bydgoszczą a Toruniem (tzw. BiT City) oraz integracji systemów transportu miejskiego w tych miastach.

Fot. Pesa

- Jesteśmy obecnie na etapie koncepcyjnym. W opracowaniu jest „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Ten dokument, w połączeniu z zapisami „Strategii rozwoju województwa na lata 2014-2020” wskaże priorytety, oczekiwania, a co ważniejsze możliwości ich realizacji - mówi Beata Krzemińska rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

BiT City Plus

Rozważane są możliwości realizacji projektu o nazwie BiT-City Plus w kilku miastach regionu, przy okazji obejmując podróżnych mieszkających na trasach do Bydgoszczy i Torunia. Chodzi o Inowrocław, Grudziądz i Włocławek. We Włocławku częścią projektu byłaby również budowa nowego dworca. Środki na realizację tego pomysłu Urząd będzie starał się pozyskać z krajowych unijnych programów operacyjnych.

- Warto zaznaczyć, że na realizację projektów z grupy BiT-City wydamy, wraz z naszymi partnerami, blisko miliard złotych, z czego 59 proc. tej kwoty  wynosi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podkreśla Beata Krzemińska.

Decyzje będą uzależnione od zaangażowania potencjalnych partnerów projektu, ale przede wszystkim od wyników szczegółowych badań, które pokażą m.in. potoki pasażerów na poszczególnych trasach. Powodzenie w drodze o dofinansowanie tego typu projektów zależy w dużej mierze od tego, jakie jest zainteresowanie pasażerów. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony to plany mogą podzielić los budowy linii kolejowej do lotniska w Bydgoszczy, z której ostatecznie zrezygnowano.

BiT City

Projekt BiT City w części kolejowej polega na dostosowaniu istniejącej infrastruktury do potrzeb transportu aglomeracyjnego i obejmuje budowę przystanków kolejowych (np. Bydgoszcz Błonie), węzłów przesiadkowych przy stacjach Bydgoszcz Bielawy, Bydgoszcz Leśna oraz rewitalizację dworców (np. Toruń Główny). Do wykonywania przewozów aglomeracyjnych województwo zamówiło w Pesie pięć nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pierwszy z nich będzie gotowy już w pierwszym kwartale 2014 roku.

W części miejskiej projekt zakłada budowę i modernizację torów tramwajowych w Bydgoszczy i Toruniu oraz zakup nowych wagonów. W ramach budowanej linii tramwajowej do Fordonu uda się zapewnić skomunikowanie z pociągami na stacji Bydgoszcz Wschód. Z kolei stacja Toruń Miasto zostanie przebudowana na zintegrowany węzeł przesiadkowy tramwaj-kolej. W efekcie tych działań mieszkańcy aglomeracji otrzymają kompleksową ofertę transportową w postaci jednego rozkładu jazdy, jednego biletu i jednej ceny.