Wzrosną przewozy transgraniczne przez Siemianówkę

Wzrosną przewozy transgraniczne przez Siemianówkę

30 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od 1 stycznia ruszą odprawy graniczne w nowych obiektach na kolejowym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Siemianówce. Zakończyła się rozbudowa tego przejścia, obsługującego ruch towarowy.

Wiz. bialystok.pl

Realizacji pierwszego etapu budowy kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce podjęła się firma Skanska za prawie 14 mln złotych netto. W ciągu półtora roku powstały dwa bliźniacze budynki administracyjne oraz budynek laboratoryjnej kontroli fitosanitarnej, który będzie posiadać wydzieloną część dla Sanepidu, przeznaczoną do kontroli przywożonych i przewożonych roślin oraz produktów roślinnych wraz ze środkami ich transportu przez granicę. W pozostałych będzie urzędować Straż Graniczna i Służba Celna.

Skanska wybudowała też rampę rozładunkową do przeprowadzania rewizji celnych oraz parking dla 99 samochodów osobowych, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych oraz dla 10 samochodów ciężarowych. Dodatkowo, teren został wyposażony w ogrodzenie o długości ponad 1000 metrów. Placówka powstała na powierzchni około 3,5 ha.

Kolejowe przejście graniczne w Siemianówce jest przeznaczone dla ruchu towarowego. Rozbudowa przejścia jest niezwykle istotna z uwagi na ważną rolę, które pełni ono w handlu drewnem, towarami rolnymi i spożywczymi. Na całej wschodniej granicy jest mało kolejowych przejść towarowych, a istniejące w Siemianówce nie spełniało dotychczas nowoczesnych standardów.

Stacja Siemianówka jest stacją graniczną obsługującą kolejowe przejście graniczne Siemianówka - Świsłocz. Położona jest na linii kolejowej o prześwicie 1435 mm nr 31 (Siedlce – Siemianówka granica państwa) i linii kolejowej o prześwicie 1520 mm nr 59 (Siemianówka granica państwa - Chryzanów).

Po rozbudowie, na przejściu w Siemianówce będzie odprawianych 6-8 pociągów dziennie. Dotychczas były to 4 pociągi.