Regulacje WSA przyznał rację UTK w sporze z PKP PLK

WSA przyznał rację UTK w sporze z PKP PLK

20 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę PKP PLK S.A. na decyzję Prezesa UTK, utrzymującą w mocy decyzję o nałożeniu kary pieniężnej za naruszenia obowiązków zarządcy infrastruktury w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych.

Fot. Rafał Wilgusiak

19 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie skargi PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z 20 listopada na decyzję Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z 21 października 2013 r. (utrzymującą w mocy decyzję Prezesa UTK z 10 sierpnia 2013 r.) nakładającą na PLK karę pieniężną za stwierdzone naruszenia obowiązków zarządcy infrastruktury w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych.

Chodziło o sporządzenie dokumentu przewozowego, w którym nie jest zawarta inna wymagana informacja oraz za dopuszczenie do pozostawienia środka transportu przewożącego towary niebezpieczne bez wymaganego nadzoru.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jako niezasadną.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia WSA podzielił stanowisko Prezesa UTK, że Regulamin dla międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych (RID), stanowiący załącznik С do Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF) upoważnia Państwa - Strony RID do wprowadzania dalszych (specyficznych) wymagań w zakresie bezpieczeństwa przewozów towarów niebezpiecznych jeżeli dotyczą, w szczególności zarządzania przepływem informacji o przewożonych towarach niebezpiecznych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyjaśnił również, że PKP Polskie Linie Kolejowe nie dochowały obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, co wypełniło znamiona naruszeń określonych w załączniku do ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych i uprawniało tym samym Prezes UTK do nałożenia kary pieniężnej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie jest prawomocny.