Logistyka przyszłości – przyszłość logistyki

Logistyka przyszłości – przyszłość logistyki

02 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Logistyka zajmuje się sprawnym przepływem towarów i usług. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii musi rozwijać się również i ta branża.

Fot. Kuba Batorowicz

Dzisiejszy, coraz szybciej rozwijający się świat wymaga nowych rozwiązań, szczególnie w takiej branży jak logistyka. Obecni klienci są coraz bardziej wymagający niż jeszcze kilka lat temu. Aby sprostać tym wymaganiom firmy przewozowe muszą wciąż zwiększać jakość swych usług.

Tam, gdzie dokonują się największe zmiany to sam sposób dostarczania przesyłek Nowościami w tym zakresie są np. coraz popularniejsze paczkomaty, czy choćby pomysł dostarczania paczek przez automatyczne, bezzałogowe drony. – W związku z postępującą urbanizacją niezwykle ważną kwestią jest też logistyczne zarządzanie aglomeracjami miejskimi – mówi dr Mirosław Antoniewicz, specjalista ds. logistyki w Akademii Leona Koźmińskiego. – Logistyka zajmuje się sprawami od zapewnienia zaopatrzenia tym megamiastom w niezbędne produkty, przez inteligentne systemy zarządzania i systemy transportowe, aż po odpowiednie zagospodarowanie tego, co miasto produkuje, również odpadów – dodaje.

Bez względu na to jaka będzie przyszłość światowej gospodarki, eksperci ds. logistyki już teraz zastanawiają się nad przyszłością branży. Według scenariuszy czeka nas stagnacja handlu światowego, lub umiarkowany, bądź nagły wzrost. Jednak, jak mówi dr Marcin Pawęska, prezes CILT Polska, bez względu na to w jakim kierunku się on rozwinie, łańcuch dostaw musi być coraz elastyczniejszy i coraz bardziej uproszczony.

Logistyka może się swobodnie rozwijać jedynie w sytuacji gdy ma ku temu odpowiednie warunki. Zaś najważniejszym z tych warunków jest odpowiednia infrastruktura. Niestety, w przypadku infrastruktury kolejowej, w Polsce wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Widać jednak wyraźną poprawę. Duże nadzieje na zmianę na lepsze dają fundusze unijne. Dzięki zeszłej perspektywie unijnej udało się wyremontować sporą część linii kolejowych w Polsce, a kolejne już czekają na modernizacje w nowej transzy.

Wypowiedzi i informacje pochodzą z seminarium „Logistyka przyszłości – implikacje dla biznesu i rynku”, które odbyło się 2 kwietnia 2014 w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wzrośnie jakość usług przewozowych na Śląsku Wzrośnie jakość usług przewozowych na Śląsku
Następny artykuł LHS z nową strukturą powalczy o nowych klientów LHS z nową strukturą powalczy o nowych klientów