Wielkopolska: projekt RPO do 2020 r. już gotowy

Wielkopolska: projekt RPO do 2020 r. już gotowy

PODZIEL SIĘ

Prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Wielkopolskiego na lata  2014-2020 wkraczają w decydującą fazę. Zgodnie z harmonogramem projekt RPO powinien trafić do Komisji Europejskiej do 10 kwietnia. I tak też się stanie. W samo południe 9 kwietnia dokument zostanie wysłany do Brukseli – zapowiada Urząd Marszałkowski.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Ostateczny kształt programu będzie owocem ustaleń z Komisją Europejską, których celem jest wypracowanie sposobu jak najlepszego zainwestowania środków europejskich na lata 2014-2020. Wielkopolska otrzyma z Unii Europejskiej na WRPO 2014+ łącznie 2 447,9 mln euro. 72,11% tej kwoty, czyli 1 765,2 mln euro będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe 27,89% (682,7 mln euro) to środki Europejskiego Funduszu Społecznego. W porównaniu do wyjściowej kwoty (2 196,6 mln euro) pieniędzy będzie więcej aż o 251,3 mln euro (EFRR – o 206,5 mln euro, a EFS – o 44,8 mln euro).

Głównym celem WRPO 2014+ jest „Poprawa konkurencyjności i spójności województwa”. Uwzględnione w programie priorytety dotyczą poprawy infrastruktury, szczególnie transportowej (m.in. drogi, koleje, zbiorowy transport miejski). Jedne z najistotniejszych są działania w zakresie badań, rozwoju technologicznego i innowacji oraz przedsiębiorczości. Dużą wagę przywiązuje się do rozwoju szeroko pojmowanego społeczeństwa informacyjnego. Niezwykle ważne znaczenie ma także stan środowiska. Do priorytetów należą również działania zmierzające do wzrostu zatrudnienia i aktywizacji osób bezrobotnych i zagrożonych utratą pracy, poprawy edukacji, z uwzględnieniem edukacji ustawicznej. Ważne są działania rozwiązujące problemy związane z integracją i włączeniem społecznym. Istotne będą również działania zmierzające do wyrównywania dysproporcji rozwojowych występujących wewnątrz Wielkopolski.

W ramach Programu planowana jest realizacja zintegrowanych projektów w formule ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Będą to przedsięwzięcia wspólnie zrealizowane przez miasta i ich obszary funkcjonalne, służące całemu obszarowi funkcjonalnemu i jego mieszkańcom. Będzie to dotyczyć obszarów funkcjonalnych Poznania oraz Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim.

Część Priorytetów Inwestycyjnych będzie adresowana do określonych obszarów, bądź te obszary otrzymają preferencje w ramach poszczególnych konkursów. Narzędziem realizacji WRPO 2014+ będą Obszary Strategicznej Interwencji (OSI). Jedną z form wsparcia w ramach OSI będą koperty finansowe dla ośrodków subregionalnych, czyli Konina, Gniezna, Piły i Leszna wraz z obszarami powiązanymi z nimi funkcjonalnie. Pieniądze, jakie przeznaczono dla poszczególnych ośrodków są w przeliczeniu na jednego mieszkańca równe nakładom na ZIT.
Przypomnijmy, że w kontekście przygotowań do wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ zaktualizowano „Strategię rozwoju województwa wielkopolskiego do 2020 roku. Wielkopolska 2020”. Jesienią ubiegłego roku wstępny projekt WRPO 2014+ został poddany konsultacjom społecznym, w ramach których przeprowadzono spotkania w pięciu największych miastach Wielkopolski.

Łącznie do projektu zgłoszono blisko 500 uwag i propozycji zmian. 23 stycznia projekt WRPO 2014+ został przesłany do zaopiniowania przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Obecna wersja Programu (9.0) została przyjęta przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego 4 kwietnia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wymieniają tory z Radzionkowa do Tarnowskich Gór Wymieniają tory z Radzionkowa do Tarnowskich Gór
Następny artykuł Nowa faza remontu stacji Wrocław Mikołajów Nowa faza remontu stacji Wrocław Mikołajów