Pół miliona złotych na mazowiecką wąskotorówkę

Pół miliona złotych na mazowiecką wąskotorówkę

21 lipca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już w najbliższym czasie zostanie przywrócona do użytku publicznego kolejka wąskotorowa wchodząca w skład Mławskiej Kolei Dojazdowej. Trasa liczy 12 km na odcinku Leszno – Przasnysz – Górki oraz 22 km na odcinku ruchu drezyn rowerowych.

Fot. Mariusz82, Wikimedia

Stanie się to możliwe dzięki unijnej dotacji w wysokości pół miliona złotych na promocję i rozbudowę produktu turystycznego „Panorama Północnego Mazowsza” poprzez uruchomienie odcinka szlaku kolejki wąskotorowej, remont zabytkowego dworku i budowę ekspozycji frontu wschodniego I Wojny Światowej w Chojnowie

Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza, która będzie odpowiedzialna za realizację zadania wykorzysta te środki zarówno na naprawę torowiska (ok. 22 km), jak i na remonty peronów – w Przasnyszu (tu również odremontowana będzie stacja), w Lesznie i Górkach.

Inwestycja obejmie także tabor kolejowy – naprawione zostaną lokomotywa i wagony, przy czym jeden z nich zostanie dostosowany do potrzeb rodzin z małymi dziećmi oraz osób niepełnosprawnych. Poza tym kupione zostaną drezyny rowerowe (czyli wagony dostosowane do przewozu rowerów). Dzięki temu powstanie mobilna wypożyczalnia.

Przedsięwzięcie z pewnością ucieszy nie tylko miłośników pojazdów szynowych, ale też historyków, ponieważ trasa przebiega wzdłuż miejsc związanych z pamięcią I wojny światowej oraz łączy wiele zabytków – m.in. w Przasnyszu (klasztor pobernardyński, kościół św. Wojciecha, Muzeum Historyczne w zabytkowym ratuszu na odrestaurowanym rynku), sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie, zabytkowy park z wyremontowaną wieżą ciśnień w Krasnem, idealne miejsce widokowe – kościół i dzwonnica na wzgórzu w Czernicach Borowych, dworek szlachecki w Chojnowie oraz cmentarze z czasów I wojny światowej – w Chojnowie, Obrębcu, Przasnyszu i Lesznie.
 
 Inwestycja swoimi działaniami obejmie także dworek w Chojnowie, w którym utworzona zostanie ekspozycja Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.
 
Przy biegnącej trasie kolejki ustawione będą tablice informacyjne, z których turystyczni podróżni będą mogli zasięgnąć wiedzy na temat historii kolejki wąskotorowej oraz poznać zabytkowe miejsca.
 
 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Podróż Kolejami Śląskimi w klimacie bluesa Podróż Kolejami Śląskimi w klimacie bluesa
Następny artykuł PKP S.A. zaprzecza zarzutom PZPB PKP S.A. zaprzecza zarzutom PZPB