Transport miejski Pesa z jedyną ofertą na 6 tramwajów dla Wrocławia

Pesa z jedyną ofertą na 6 tramwajów dla Wrocławia

04 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W przetargu na zakup nowych tramwajów wpłynęła jedna oferta firmy Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz. Producent zaproponował 6 pojazdów za łączną cenę prawie 50 mln zł.

Fot. Adam Brzozowski

To jeszcze nie oznacza, że zaproponowane wagony pojawią się na ulicach Wrocławia. Obecnie komisja przetargowa rozpatruje wniosek pod względem formalnym i merytorycznym.

– Ten przetarg to kolejna szansa, by sięgnąć po unijne pieniądze na transport szynowy. Dzięki nim do tej pory kupiliśmy ponad 60 nowych tramwajów – mówi Patryk Wild, dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju MPK Wrocław.

Środki na sfinansowanie zakupu mają pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach przygotowanego wspólnie z urzędem miasta projektu ZSTS II.

Jakie mają być nowe tramwaje? Muszą być niskopodłogowe w co najmniej 20 procentach oraz  wyposażone w klimatyzację przedziału pasażerskiego. Jeśli chodzi o kwestie bardziej techniczne, mają być po prostu uniwersalne.

Jeżeli miasto i spółka nie otrzymają dofinansowana unijnego przetarg zostanie unieważniony. Pozwalają na to przepisy prawa zamówień publicznych, a z takiego rozwiązania skorzystało już Miasto Kraków.

– Liczymy na to, że otrzymamy wsparcie unijne, a przetarg zakończy się powodzeniem i zakupimy tramwaje. Pojazdy te nie będą na stałe przypisane do konkretnych linii lecz będą obsługiwać wszystkie rejony miasta – podkreśla Patryk Wild.

Obecnie MPK jest w trakcie dużej inwestycji w nowy tabor autobusowy. Dla MPK produkuje się właśnie 57 nowoczesnych solarisów. Pierwsze sztuki powinny pojawić się na liniach jeszcze w sierpniu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł UTK wstrzymał ruch na bocznicy stacji Mełno UTK wstrzymał ruch na bocznicy stacji Mełno
Następny artykuł PKP Intercity zawiezie na mecz Realu z Fiorentiną PKP Intercity zawiezie na mecz Realu z Fiorentiną