Najniższa cena przestanie być zmorą przetargów

Najniższa cena przestanie być zmorą przetargów

21 października 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nowelizacja ustawy o prawie zamówień publicznych przynosi ograniczenie stosowania najniższej ceny w zamówieniach publicznych oraz modyfikację zasad dotyczących ustalania rażąco niskiej ceny.

Fot. PKP PLK

Ustawa weszła w życie 19 października. Nowe przepisy zakładają, że kryterium najniższej ceny będzie można stosować jedynie wówczas, gdy usługa/produkt jest powszechnie dostępny na rynku i ma ustalone standardy jakościowe. Zamawiający, który ustali cenę jako wyłączne kryterium, będzie musiał też uzasadnić taką decyzję.

Regulacje nakładają też na oferenta obowiązek wykazania, że proponowana przez niego cena nie jest rażąco niska. To oznacza, że jeżeli zamawiający uzna, że cena nie odpowiada obiektywnemu kosztorysowi, to oferent musi dowieść, że tak nie jest.

Nowelizacja doprecyzowuje kwestie korzystania z potencjału podmiotu trzeciego. Startujący w przetargach przedsiębiorcy często powoływali się na wiedzę czy doświadczenie innej firmy, ale trudno było to później zamawiającym wyegzekwować. Teraz normą będzie solidarna odpowiedzialność wykonawcy i podmiotu trzeciego, który użyczył mu referencji.