CTL Logistics zagospodaruje 600 tys. ton UPS dla Grupy Tauron

CTL Logistics zagospodaruje 600 tys. ton UPS dla Grupy Tauron

24 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Należące do Grupy CTL Logistics spółki CTL Maczki-Bór i MB EKO wygrały dwa przetargi na usługę zagospodarowania ubocznych produktów spalania (UPS) dla spółek Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło.

Fot. CTL Logistics

Kontrakt z Tauron Ciepło został podpisany na 2 lata. W tym czasie CTL Logistics zagospodaruje 330 tys. ton UPS. Dla spółki Tauron Wytwarzanie w ciągu 12 miesięcy zagospodaruje dodatkowo 280 tys. ton UPS.

Zadanie CTL polega na odbiorze i zagospodarowaniu ubocznych produktów spalania z należących do Grupy Tauron elektrowni i elektrociepłowni, przy użyciu specjalistycznych środków transportu. Odpady, po przetworzeniu ich na użyteczne materiały, zgodnie z posiadanymi certyfikatami, będą wykorzystane we własnych instalacjach Grupy CTL Maczki-Bór oraz dostarczane zewnętrznym podmiotom do wykorzystania w inżynierii drogowej - przy budowie nasypów drogowych i kolejowych, a także do budowy wałów przeciwpowodziowych. Znacząca część znajdzie również zastosowanie w podziemnych technikach górniczych.

- Grupa CTL Logistics pozyskała dwa kontrakty z Grupy Tauron pokonując w przetargach kilkunastu innych oferentów. To pokazuje, że przyjęta przez nas strategia rozbudowywania kompleksowych usług jest trafna i przynosi widoczne efekty – mówi Jacek Bieczek, Prezes Zarządu CTL Logistics.

Za realizację kontraktu w Grupie odpowiada MB EKO SA spółka celowa CTL Maczki-Bór, która zajmuje się głównie recyklingiem ubocznych produktów spalania i rekultywacją terenów zdegradowanych. Spółka prowadzi działalność głównie na terenie Śląska i województwa Opolskiego.

- Kompleksową usługą zagospodarowania ubocznych produktów spalania rozwijamy od 6 lat i jest to element naszej strategii wydłużania łańcucha logistycznego naszych usług. Posiadamy szeroką wiedzę na temat rynku UPS, mamy własne instalacje i technologie do ich przetwarzania, a gotowe produkty wykorzystujemy częściowo we własnym zakresie - mówi Marian Majcher, Prezes Zarządu CTL Maczki-Bór.

Polska energetyka oparta jest w ponad 90 proc. na węglu, co powoduje że wszystkie problemy i zagadnienia z tym związane są niezwykle istotne i rodzić mogą daleko idące skutki. Każdego roku w Polsce wytwarzanych jest ok. 15 mln. ton popiołów, z czego ponad 70 proc. jest wykorzystywanych wtórnie w gospodarce.