Ukraina: ogromne spadki w ruchu pasażerskim

Ukraina: ogromne spadki w ruchu pasażerskim

13 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Ukraińskie odnotowały w zeszłym roku duże spadki w przewozach pasażerskich, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Największe spadki są w połączeniach z Rosją i Krymem.

Ukraina: ogromne spadki w ruchu pasażerskim
Fot. Koleje Ukraińskie

W 2014 r. na Kolejach Ukraińskich międzynarodowe przewozy pasażerskie ogółem zmniejszyły się o 63 proc., a krajowe o 29 proc.

Między Ukrainą a Rosją w zeszłym roku przewieziono o 60 proc. mniej pasażerów niż w 2013 r. – Pociągi należące do Kolei Rosyjskich (RŻD), oprócz jednego składu tranzytowego z Moskwy do Kiszyniowa, po terytorium Ukrainy nie kursują. Pociągi Kolei Ukraińskich (UZ) kursują natomiast do Moskwy i Sankt Petersburga – mówi Igor Breus, naczelnik departamentu dalekobieżnych przewozów pasażerskich Kolei Ukraińskich (UZ).

Znacząco zmniejszył się także ruch pasażerski na trasie Krym – Rosja. W 2014 r. przewieziono aż o 95 proc. mniej podróżnych niż w roku 2013. Nie lepsze statystyki są także przy połączeniach Krymu z resztą Ukrainy. W 2014 r. z Półwyspu do reszty kraju przewieziono o 60 proc. mniej pasażerów niż w 2013 r.

Jak już wcześniej informowaliśmy, 27 grudnia ub. roku Ukraina zawiesiła kursowanie wszystkich pociągów na Krym. Składy kursują obecnie w skróconych relacjach, do miejscowości kontrolowanych przez Ukrainę.