EBI wspiera modernizację polskiej kolei. 2 mld euro dla PLK

EBI wspiera modernizację polskiej kolei. 2 mld euro dla PLK

06 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dotychczas PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym 13 umów kredytowych dla projektów dotyczących m.in. poprawy przepustowości podstawowej sieci kolejowej w Polsce, projektów rewitalizacyjnych, linii E65 Warszawa - Gdynia. Planowane jest podpisanie kolejnych w tym oraz przyszłym roku.

Fot. EBI (na zdjęciu László Baranyay)

Wiceministrowie Zbigniew Rynasiewicz i Waldemar Sługocki spotkali się 5 marca br. z delegacją Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na czele z jego wiceprezesem, László Baranyayem. Rozmawiano m.in. o współpracy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z EBI w zakresie transportu drogowego, kolejowego, morskiego oraz śródlądowego.

Celem odbywającej się w dniach 5-6 marca br. wizyty reprezentantów EBI, jest podsumowanie działalności Banku w ubiegłym roku. Podobne misje odbywają się cyklicznie w różnych państwach członkowskich Unii, służąc także prezentacji przyszłych inicjatyw EBI. Jednym z punktów wizyty, było także podpisanie 5 marca 2015 r. umowy z PKP PLK na finansowanie projektu dotyczącego linii E59 Rawicz - Czempiń (na kwotę 100 mln euro).

Jest to kontynuacja współpracy EBI z PLK – łączna suma trzynastu kredytów EBI na modernizację kolei w całej Polsce wynosi ponad 2 mld euro.

– EBI wspiera największy w historii program inwestycyjny na kolei. PLK korzysta ze wszystkich dostępnych źródeł finansowania inwestycji, mających na celu poprawę stanu infrastruktury i wzmocnienie pozycji kolei w systemie transportowym kraju. Nasza współpraca z EBI ugruntowuje również pozycję PLK, jako wiarygodnego partnera biznesowego – podkreśla Remigiusz Paszkiewicz, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania, PLK będzie mogła skorzystać z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu.

Nowoczesna i dobrze utrzymana infrastruktura jest jednym z kluczowych czynników zwiększających konkurencyjność na rynkach europejskich. Cieszymy się, że kwestie te traktowane są przez Bank priorytetowo – powiedział wiceminister Rynasiewicz dziękując przedstawicielom EBI za dotychczasową dobrą współpracę, która rozpoczęła się w 1990 r. – Od tego czasu EBI w sposób ciągły wspiera rozwój gospodarczy Polski poprzez udzielanie kredytów, a efekty zrealizowanych z tym wsparciem inwestycji będą widoczne jeszcze przez długie lata – zaznaczył Zbigniew Rynasiewicz.

Obecna współpraca z EBI opiera się na finansowaniu sektora drogowego i za jego pośrednictwem, wspierania budowy odcinków autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, a także na udzielaniu kredytów przy projektach kolejowych, realizowanych z udziałem środków unijnych.

– Mamy nadzieję, że dalsza współpraca będzie przebiegać równie dobrze i owocnie i obejmie także inne dziedziny – zaznaczył wiceminister Waldemar Sługocki, który poruszył kwestę możliwej współpracy obu instytucji w zakresie projektów inwestycyjnych w dziedzinie transportu morskiego i śródlądowego.