Transport miejski Łódź tworzy system sterowania komunikacją

Łódź tworzy system sterowania komunikacją

08 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Elektroniczne tablice informacyjne dla pasażerów, nadajniki GPS w tramwajach i autobusach, mobline aplikacje z informacjami o ulicznych korkach i ruchu pojazdów MPK - to niektóre elementy elektronicznego systemu sterowania ruchem, który powstaje w Łodzi.

Fot. gliwice.eu

– Projekt obszarowego systemu sterownia ruchem właśnie wchodzi w fazę realizacji – poinformowała Katarzyna Mikołajec, wicedyrektor ZDiT.

Projekt jest ogromny i złożony z wielu elementów. Dla opanowania płynnego ruchu w mieście trzeba przebudować lub wyposażyć w specjalne urządzenia ponad 240 łódzkich skrzyżowań, na których zamontowane będą kamery, z których informacje spływać będą do Centrum Sterowania Ruchem.

Podstawowym celem systemu jest uprzywilejowanie w ruchu miejskim tramwajów i autobusów. Wysyłane przez nie sygnały odbierane będą przez sensory umieszczone na trasach komunikacji publicznej, które następnie skomunikują się ze sterownikiem na skrzyżowaniu. Te ostatnie przełączą sygnalizację świetlną, aby umożliwić priorytetowy przejazd tramwajowi lub autobusowi.

Poddane analizie informacje trafią na świetlne tablice informacyjne, których będzie ok. 100. Dodatkowo CSR będzie zbierał dane GPS z autobusów i tramwajów MPK, co pozwoli stworzyć mapy środków komunikacji i określić precyzyjnie czas przejazdów. Na 9 wielkich tablicach w głównych punktach miasta pojawią się informacje zbiorcze na temat korków, zakłóceń w ruchu czy trasy objazdów.

Skomplikowany system informatyczny tworzony dla Centrum Sterowania Ruchem, które działać będzie przy ul. Tuwima 36 zostanie również przetransponowany na aplikacje mobilne, które pozwolą użytkownikom telefonów komórkowych i innych urządzeń internetowych zapoznać się z sytuacją na drogach oraz sprawdzić realny czas przyjazdu określonego autobusu lub tramwaju.

Testy systemu mają się rozpocząć w czerwcu, a cały program będzie uruchomiony pod koniec roku wraz z ukończeniem głównych inwestycji i przebudowy skrzyżowań. Wartość inwestycji to ok. 78 mln zł.