Wkrótce zmiana przepisów o przewozach pasażerskich

Wkrótce zmiana przepisów o przewozach pasażerskich

06 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Tylko do 15 czerwca obowiązywać będą przepisy art. 29a ustawy o transporcie kolejowym lub realizacja przewozów odbywa się we współpracy z przewoźnikami zagranicznymi – poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

Fot. Dominik Skudlarski

Od 16 czerwca wejdzie w życie Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) nr 869/2014 w sprawie nowych międzynarodowych przewozów pasażerskich. Od tego dnia przedsiębiorstwo, które chce uruchomić nową międzynarodową usługę pasażerską będzie zobowiązane do zgłoszenia tego organom regulacyjnym państw, przez które ma przebiegać trasa planowanego połączenia.

W Polsce jest to Urząd Transportu Kolejowego. Zgłoszenie zamiaru uruchomienia nowej międzynarodowej usługi pasażerskiej odbywać się ma przy pomocy formularza umieszczonego na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

Zgłaszający uruchomienie przewozów pasażerskich ma podać m.in. dane dotyczące licencji i certyfikatu bezpieczeństwa wnioskodawcy lub wskazanie etapu postępowania dla otrzymania tych zaświadczeń; trasę ze wskazaniem lokalizacji stacji początkowej i stacji końcowej oraz wszystkich stacji pośrednich i odległości między nimi; planowana datę rozpoczęcia wykonywania proponowanych nowych międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich.

Ma podać też harmonogram i parametry proponowanej nowej usługi, w tym proponowane godziny odjazdów i przyjazdów, stacje pośrednie i inne informacje dotyczące połączeń. Zgłoszenie ma zawierać stwierdzenie, że głównym celem proponowanych przewozów pasażerskich jest przewóz pasażerów między stacjami znajdującymi się w różnych państwach członkowskich.

Prezes UTK niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia opublikuje na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego informacje dotyczące nowej międzynarodowej usługi pasażerskiej oraz poinformuje o otrzymaniu zgłoszenia podmioty uprawnione do wnioskowania o badanie głównego celu i równowagi ekonomicznej.

Planowana nowa międzynarodowa usługa pasażerska podlegać będzie ocenie prezesa UTK. Ocena taka ma na celu stwierdzenie, czy głównym celem nowej usługi jest przewóz pasażerów między stacjami znajdującymi się w różnych państwach członkowskich i czy nowa usługa zagraża równowadze ekonomicznej innych umów o świadczenie usług publicznych transportu kolejowego.

Ocena będzie prowadzona wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów. Brak wniosków oznacza możliwość realizacji planowanej usługi przez zgłaszającego przewoźnika.

Wystąpić o przeprowadzenie badania mogą organizatorzy transportu publicznego, którzy zawarli umowy o świadczenie usług publicznych transportu kolejowego na obszarze geograficznym, na które ma wpływ proponowana nowa usługa. Może to też zrobić każde przedsiębiorstwo kolejowe prowadzące międzynarodowe lub krajowe pasażerskie przewozy kolejowe na trasach, na których będzie wykonywana nowa usługa.

– Uprawnione podmioty mogą składać wnioski o badanie zarówno celu głównego, jak i o badanie równowagi ekonomicznej w ciągu czterech tygodni od publikacji powiadomienia na stronie internetowej organu regulacyjnego – poinformował Sławomir Sadowski z biura prasowego UTK.

Od wszystkich wydanych przez prezesa UTK decyzji, dotyczących nowej międzynarodowej usługi pasażerskiej stronom postępowania przysługuje prawo do odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu ochrony konkurencji i konsumentów, w terminie 14 dni od dnia opublikowania decyzji na stronie internetowej UTK.