Parlament Europejski za wspólnym biletem w całej UE

Parlament Europejski za wspólnym biletem w całej UE

08 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Parlament Europejski przyjął olbrzymią większością głosów raport Dietera-Lebrechta Kocha ws. wdrożenia zintegrowanego systemu biletów multimodalnych w Europie. Dokument zakłada umożliwienie europejskim podróżnym zakupu jednego biletu na różne środki transportu, zarówno krajowego, jak i zagranicznego.

Fot. Rafał Wilgusiak

Europosłowie proponują jeden bilet na podróż na terenie Unii, również pomiędzy państwami członkowskimi, przy wykorzystaniu przez podróżnego różnych środków transportu - drogowego, kolejowego, lotniczego czy wodnego. Ma to zachęcić Europejczyków do korzystania z transportu zbiorowego i ułatwić mobilność. W opinii Dietera-Lebrechta Kocha zintegrowany system biletowy to szansa na łatwiejsze i tańsze podróżowanie.

W przypadku braku postępów w realizacji tego postulatu przez poszczególne państwa w ciągu najbliższych pięciu lat, europarlamentarzyści proponują, by Komisja Europejska przygotowała unijne regulacje dla zintegrowanego biletu.

– To bardzo dobra wiadomość dla podróżujących – mówi Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki PE. – Zintegrowany system biletowy bez wątpienia ułatwi przemieszczanie się. Jest to bardzo potrzebne w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, gdzie podróżowanie jest coraz powszechniejsze. Łatwość, wygoda, a także niższa cena jednego wspólnego biletu z pewnością przyciągnie więcej pasażerów i przyczyni się do rozwoju komunikacji zbiorowej – ocenia europoseł.

Celem przyjętego przez PE dokumentu jest udzielanie klientom pełnych informacji dotyczących ofert podróży publicznych i prywatnych przedsiębiorstw świadczących przewozy lotnicze, kolejowe, wodne i drogowe w całej UE, a tym samym umożliwienie podróżnym odbywania niezakłóconych transgranicznych podróży różnymi środkami transportu „od drzwi do drzwi”.

Podróżni powinni móc wyszukać na podstawie kompleksowych informacji dostosowaną do ich potrzeb najbardziej zrównoważoną, najszybszą lub najtańszą opcję podróży, zarezerwować i opłacić ją przez Internet, a następnie odbyć podróż, posiadając tylko jeden bilet. Nieistotne jest przy tym, z ilu rodzajów transportu klient będzie korzystał podczas tej podróży.

Zgodnie z założeniami, do 2020 r. mają być połączone ze sobą regionalne i lokalne rozkłady jazdy w ramach systemu krajowego, a następnie do 2024 r. ma nastąpić połączenie na poziomie transgranicznym.

Parlament Europejski domaga się także, by KE przedstawiła do końca 2017 r. Kartę Pasażera obejmującą wszystkie środki transportu.

Lepsza integracja poszczególnych rodzajów transportu i lepsze wykorzystanie infrastruktury jest niezbędne, bowiem - jak wynika z raportu Komisji Transportu i Turystyki PE - w 2012 r. 72,2 proc. podróżnych korzystało z samochodów osobowych. Autobusami jeździło zaledwie 8,2 proc., a pociągami - 6,5 proc.