Nikły udział leasingu w zakupach taboru kolejowego

Nikły udział leasingu w zakupach taboru kolejowego

16 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zaledwie osiem firm leasingowych działających w Polsce zaangażowało się w obsługę taboru kolejowego - wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). W I kwartale br. łączna wartość netto środków oddanych w leasing (lokomotyw i wagonów) wyniosła 31 mln zł.
 

Fot. Voith

Stanowi to zaledwie 0,33 proc. wartości wszystkich kontraktów leasingowych zawartych w I kwartale 2015 r. przez 28 firm.

W I kwartale w związku z leasingiem maszyn i urządzeń kolejowych zawarto 53 umowy. W tym samym okresie wszystkich umów leasingu zarówno na ruchomości, jak i nieruchomości podpisano niemal 76 tysięcy.

Wśród firm, które wydają sie najaktywniejsze w obsłudze klientów z rynku kolejowego, na pierwszym miejscu znajduje się ING Leasing z umowami o wartości prawie 8,5 mln zł. Drugie miejsce zajmuje mLeasing, która podpisała kontrakty za 6,8 mln zł, zaś trzecią pozycję zajął SGB Leasing z wynikiem 5,8 mln zł. Pierwsza trójka zrealizowała kontrakty stanowiące 68 proc. wartości wszystkich zawartych w I kwartale umów. Pozostałe 32 proc umów zrelalizowało pozostałych pięć firm.

Najnowsze dane o wynikach firm leasingowych osiągniętych w I półroczu mają być przedstawione przez ZPL pod koniec lipca.