UTK: komisja egzaminacyjna w Krakowie naruszyła przepisy

UTK: komisja egzaminacyjna w Krakowie naruszyła przepisy

21 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Naruszenie przepisów z zakresu Kolejnictwa stwierdził Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), podczas kontroli prac komisji egzaminacyjnych oceniających kwalifikacje pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego.

Fot. Dominik Skudlarski

Prezes UTK stwierdził naruszenie przez PKP Polskie Linie Kolejowe - Zakład Linii Kolejowych w Krakowie (PKP PLK) przepisów z zakresu kolejnictwa. Naruszenie przepisów polegało m.in. na:

- niewłaściwym dokumentowaniu przebiegu przygotowania zawodowego kandydatów na stanowisko dróżnika przejazdowego,

- przeprowadzeniu w niepełnym wymiarze czasowym  szkolenia praktycznego na stanowisko dróżnika przejazdowego w zakresie zasad postępowania w razie uszkodzenia urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejeździe lub przejściu oraz zasad postępowania w przypadku nieplanowych robót w strefie oddziaływania na urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej.

- niedopełnieniu obowiązku przez osobę powołaną, przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału terenowego UTK, do pełnienia funkcji przewodniczącego komisji egzaminacyjnej na stanowisko dróżnika przejazdowego, tj. niewykonaniu czynności polegających na weryfikacji wniosków o przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego,

- niedopełnieniu obowiązków przez członka komisji egzaminacyjnej, polegające na nieobecności podczas części egzaminu kwalifikacyjnego oraz pomimo absencji podpisanie protokołu z egzaminu praktycznego w części I Egzamin praktyczny.

Naruszone zostały przepisy z zakresu ustawy o transporcie kolejowym, rozporządzenie w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego i prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych oraz przepisy wewnętrzne zarządcy infrastruktury.

Prezes UTK nakazał zweryfikowanie ważności przedmiotowego egzaminu, a w przypadku stwierdzenia nieważności egzaminu odsunięcie pracowników od samodzielnego wykonywania czynności na danym stanowisku do czasu przeprowadzenia ponownego egzaminu,

Wniósł też o wdrożenie postępowania wyjaśniającego w stosunku do odpowiedzialnych pracowników. PKP PLK muszą też dokonać analizy wskazanych nieprawidłowości, mających miejsce w przygotowaniu i realizacji szkoleń oraz egzaminowania, a także usunąć wszelkie nieprawidłowości i naruszenia przepisów z zakresu kolejnictwa.