WKD: 1 zł za kilogram starego EN94

WKD: 1 zł za kilogram starego EN94

04 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dwa stare pociągi EN94, używane przez Warszawską Kolej Dojazdową od lat siedemdziesiątych XX wieku zostały sprzedane na złom po 1 zł za kilogram. Za każdy z nich grodziska spółka uzyska zatem ok. 40 tys. zł.

Fot. Dominik Skudlarski

Firma TDM Elektronics Rembertów z Tarczyna zezłomuje dwa następne składy Warszawskiej Kolei Dojazdowej typu EN94, wyprodukowane we wrocławskim Pafawagu w latach siedemdziesiątych. W przetargu zaoferowała ona 1 zł za 1 kg złomu – poinformował portal grodzisknews.pl.

Tyle zapłaci firma TDM za wagony z numerami 15 i 32. Wcześniej w związku z odświeżaniem taboru na złom trafiły wagony oznaczone numerami 6, 10, 13, 27 i 28. Jak wynika z informacji podawanych przez WKD, waga jednego elektrycznego zespołu trakcyjnego wynosi 48 ton, ale szacunkowa waga zawartego w nim złomu to jedynie 40 ton.

W ostatnim przetargu na zakup złomu WKD przyjmowała oferty do 28 lipca oczekując oferty na poziomie przynajmniej 70 groszy za kilogram. Zgłosiły się cztery firmy, z których najkorzystniejszą propozycję złożyła firma z Tarczyna i za 80 ton złomu zapłaci 80 tys. zł. Najmniej atrakcyjna była oferta firmy Holdmar z Wiązownej, która proponowała 71,2 grosza za kilogram złomu.

Pociągi EN94 powoli ustępują miejsca składom najnowszej generacji. Sześć nowych zestawów przygotowuje dla WKD nowosądecki Newag. Nie jest też wykluczony kolejny kontrakt, ale tym razem na modele przystosowane juz do nowego, wyższego napięcia 3000 V. Obecnie pociągi WKD zasilane są prądem stałym o napięciu tylko 600 V.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Indie: będą podwodne tunele kolejowe Indie: będą podwodne tunele kolejowe
Następny artykuł Apelują do rządu o linię Podłęże - Piekiełko Apelują do rządu o linię Podłęże - Piekiełko