UTK: nieprawidłowo oznakowane przejazdy na linii 139

UTK: nieprawidłowo oznakowane przejazdy na linii 139

03 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w trybie natychmiastowym nakazał firmie PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) usunięcie nieprawidłowości na przejeździe kolejowym kategorii D (najniższej) na linii 139 Katowice - Zwardoń.

Fot. UTK

W wyniku kontroli prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził wiele nieprawidłowości mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego i nakazał zarządcy infrastruktury kolejowej PKP PKP PLKwprowadzenie w trybie natychmiastowym ograniczeń eksploatacyjnych w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych kategorii D (bez rogatek, półrogatek i bez samoczynnej sygnalizacji świetlnej) na linii kolejowej nr 139 Katowice-Zwardoń.

Naruszenie przepisów przez zarządcę dotyczyło m.in.:niezastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń systemów sterowania ruchem odpowiednich do wielkości ruchu na przejeździe, braku przepisowych warunków widoczności na przejazdach, braku znaków poziomych i pionowych przed przejazdami, ograniczonej widoczności lub złego ustawienia znaków, spękań i ubytków asfaltu na dojazdach do przejazdów oraz dokonywaniu zmian zapisów w metrykach przejazdów bez porozumienia z właściwym zarządcą drogi i komendantem wojewódzkim Policji.

Stwierdzono także, że nie zostały zrealizowane poprzednie zalecenia pokontrolne prezesa UTK i nie zastosowano wygrodzeń na dojazdach do przejazdów. Prezes UTK nakazał wprowadzenie przez zarządcę ograniczeń eksploatacyjnych,decyzje wprowadzające ograniczenia eksploatacyjne podlegały natychmiastowej wykonalności.

W przypadku niewykonania decyzji w trybie natychmiastowym, Prezes UTK na podstawie art.66 ust. 2aa ustawy o transporcie kolejowym nakłada karę pieniężną w wysokości do 5 tys. euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu ww. decyzji.

W 2014 i 2015 r. Prezes UTK włączył kontrole bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych do priorytetów nadzorczych. W Polsce jest ok. 15 tys. przejazdów, w 2014 r., skontrolowano 235 z nich, a od stycznia do lipca 2015 r. ponad 280.