Stadler przejmuje hiszpańskiego producenta taboru

Stadler przejmuje hiszpańskiego producenta taboru

05 listopada 2015 | Autor: AB | Źródło: Stadler Rail
PODZIEL SIĘ

Szwajcarski producent zespołów trakcyjnych kupił produkującą EZT, tramwaje oraz lokomotywy hiszpańską firmę Rail Vehicles. Przedsiębiorstwo z Walencji, należące dotychczas do grupy Vossloh, osiąga rocznie obrót 200 mln euro i zatrudnia ok. 850 pracowników.

Fot. Stadler Rail

Umowa zakupu spółki została podpisana 3 listopada w Zurychu. Transakcja wymaga jeszcze uzyskania zezwolenia urzędowego. Proces sprzedaży ma się zakończyć do końca bieżącego roku, strony planują sfinalizować transakcję w pierwszym kwartale 2016 roku z mocą wsteczną od 1 lipca 2015. Cena zakupu zakładu wynosi 48 mln euro.

Zakład Rail Vehicles z siedzibą w Walencji projektuje i produkuje lokomotywy spalinowo-elektryczne, na przykład EURO 4000, lokomotywę o największej mocy w Europie. Powstają tam także tramwaje, pociągi metra, a także pojazdy dwusystemowe.

W 2014 roku zakład osiągnął obroty w wysokości 223,2 mln euro, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku obroty wyniosły 182,4 mln euro.

Rail Vehicles ma ułatwić Grupie Stadler Rail dostęp do rynków zbytu na Półwyspie Iberyjskim, w Ameryce Południowej i Środkowej oraz Afryce.

Ten strategiczny krok Stadlera jest odpowiedzią na falę konsolidacji zapoczątkowaną gigantyczną fuzją chińskich firm CNR i CSR, które połączyły się w jedno przedsiębiorstwo CRRC.

Stadler Rail planuje włączyć zakład w Walencji do Grupy Stadler jako nowy oddział "łaciński".